Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vinoköysisillan köysistön ankkurointi pyloniin

Särkkä, Eero (2021)

 
Avaa tiedosto
Sarkka_Eero.pdf (6.437Mt)
Lataukset: 


Särkkä, Eero
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021102418872
Tiivistelmä
Sillan suunnittelu on haastava, lukuisia detaljeja sisältävä kokonaisuus, ja tehtävä on sitä monimutkaisempi, mitä monimutkaisempi siltatyyppi on kyseessä. Erikoissiltojen kuten vinoköysisiltojen suunnittelussa on jo varhaisissa suunnitteluvaiheissa ottaa huomioon, miten kukin matkan varrella tehty valinta tulee vaikuttamaan muuhun suunnitteluun ja ratkaisuihin. Vinoköysisilta ei ole yleinen siltatyyppi Suomessa. Ja tästä syystä vinoköysisiltojen rakenteita ja suunnittelua on kuvattu tarkemmin tämän työn kirjallisuustutkimuksen yhteydessä.

Tämän opinnäytetyön tavoitteena on lisätä yrityksen tietoutta ja osaamista vinoköysisillan köysistön ankkurointiin pylonissa. Tietoutta hankittiin perehtymällä maailmalla käytettyihin ankkurointiratkaisuihin sekä ankkurointiratkaisujen suunnitelmiin. Ankkurointiratkaisuista tarkimmin perehdyttiin tapaustutkimuksen yhteydessä betonisen pylonin ja epäjatkuvan ankkurointilaatikon yhdistelmään. Epäjatkuvuus asetti haasteita määrittää kuormien jakautumista rakenneosien välillä sekä kuvata rakenteen toimintaa tarkasti FEM-ohjelmassa.

Tapaustutkimuksen yhteydessä opinnäytteen tekijälle muodostui hyvä kuva lähtötiedoista, jotka ohjasivat suunnittelua valittuun ratkaisuun. On kuitenkin selvää, että valittu ratkaisu ei ole teknillistaloudellisesti toimivin kaikissa tapauksissa. Tästä syystä jo esisuunnitteluvaiheessa on syytä syventyä eri rakenneosille asetettuihin vaatimuksiin ja vertailla niitä keskenään.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste