Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sydämen vajaatoimintapotilaan hoitoketjua kehittämässä

Flemming, Taina (2021)

 
Avaa tiedosto
Flemming Taina.pdf (4.138Mt)
Lataukset: 


Flemming, Taina
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021112822187
Tiivistelmä
Tyks Vakka-Suomen sairaalan sydäntoimialueen hoitajapoliklinikan käytännöstä oli nostettu esiin alkuvuodesta 2020 sellainen huomio, että hoitajapoliklinikan sydänhoitajien vastaanottojen nykyistä tehokkaampaan hyödyntämiseen olisi valmiuksia Tyks kantasairaalan sydänosastoilta kotiutuvien sydämen vajaatoimintapotilaiden jatkohoito- ja -seurantakontaktina. Käytännön poliklinikkatyössä Tyks Vakka-Suomen sairaalassa työskentelevät sydänhoitajat olivat tunnistaneet viitteteitä siitä, että Vakka-Suomen alueella asuville potilaille ei systemaattisesti ohjelmoida jatkokontaktia Tyks Vakka-Suomen sairaalan sydänhoitajalle potilaan kotiutuessa sydänosastolta. Tämän vuoksi oli arvioitu olevan mahdollista, että osa potilaista jää ilman tarvittavaa jatko-ohjausta hoitajavastaanotolla.
Kehittämisprojektin tavoitteena oli tukea sydämen vajaatoimintapotilaan hoitoketjun yhdenmukaisuutta ja palvelun tasalaatuisuutta TYKS Vakka-Suomen sairaalan ja Uudenkaupungin yhteistoiminta-alueen terveyskeskuksen sisällä. Jotta hoitoketjua voitiin kehittää, nähtiin tarpeelliseksi ensin tunnistaa hoitoketjun nykytila ja siinä mahdollisesti olevat hukat ja pullonkaulat, sekä hyvät ja toimivat kääytänteet. Kehittämisprojektin tarkoituksena oli kuvata sydämen vajaatoimintapotilaan hoidon eteneminen TYKS Kantasairaalan sydänosastolta kotiutumisen jälkeen erikoissairaanhoidon Sydänkeskuksen sydänhoitajan vastaanotolle ja edelleen perusterveydenhuollon hoitajavastaanotolle terveyskeskukseen.
Kehittämisprojektin tuotoksena kuvattiin prosessikuvauksena tavoitetila Sydämen vajaatoimintapotilaan hoitoketju osastolta avohoidon hoitajavastaanotoille. Kehittämisprojektissa laadittiin prosessissa mukana olevien yksiköiden käyttöön prosessikuvauksen rinnalle kehittämissuunnitelma ja implementointisuunnitelma tavoitetilan juurruttamista tukemaan. Prosessin mukainen toiminnan implementointi ja kehittäminen eivät kuitenkaan enää kuuluneet tähän kehittämisprojektiin, vaan implementoinnin eteenpäin vienti jatkuu mukana olevien yksiköiden toimesta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste