Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Markörer som kan påvisa endometrios: litteraturöversikt om biomarkörers förekomst vid endometrios

Kecklund, Rebecca (2021)

 
Avaa tiedosto
Kecklund Rebecca_examensarbete (5.636Mt)
Lataukset: 


Kecklund, Rebecca
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021113022597
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kerätä tietoa uusimmasta biomarkkeritutkimuksesta endometrioosin toteamiseen. Endometrioosi on hyvänlaatuinen gynekologinen sairaus, noin 10% kaikista hedelmällisistä naisista sairastaa endometrioosiin. Sairaus vaikuttaa naisiin sekä fyysisesti että henkisesti. Ominaista taudille on voimakas vatsakipu. Oireidenalkamisesta diagnoosiin voi kulua jopa 11 vuotta, sillä tällä hetkellä taudin diagnosointiin tarvitaan leikkaus. Siksi biomarkkeri tai biomarkkeripaneeli helpottaisi diagnoosia.

Opinnäytetyössä vastataan kysymyksiin, onko olemassa endometrioosiin viittaavia biomarkkereita. Ovatko nämä riittävän herkkiä ja spesifisiä sairauden diagnosoimiseksi? Työ vastaa myös siihen, mitä hyötyä tämäntyyppisestä diagnoosista olisi. Kysymyksiin vastataan tieteellisten artikkelien kirjallisuuskatsauksen kautta. Kirjallisuushaku on tehty tietokannoista: PubMed, ScienceDirect, Elsevier, SpringerLink ja Google Scholar. Työhön sisältyvät artikkelit ovat vapaasti saatavilla kokonaisena tekstinä englanniksi ja niiden julkaisuvuosi on aikaisintaan 2018. Avainsanoina käytettiin endometriosis, biomarkers of endometriosis ja biomarkers.

Tulokset kuvaavat herkkää C-reaktiivista proteiinia (hs-CRP), endoteelikasvutekijää (VEGF), monosyyttien kemotaktista proteiini 1:ä (MCP-1), mikro-RNA:ta, syöpäantigeeniä 125 (CA125), interleukiini-6:ta (IL- 6), interleukiini 1β (IL-1β) ja yhdistelmä eri biomarkkereista mahdollisina merkkiaineina endometrioosin toteamiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste