Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Menetelmät ja toimintatavat hyvien ja turvallisten työolosuhteiden edistämiseksi etätöissä

Mari, Suhonen (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö_YAMK_10112020_tutkimus.pdf (1.595Mt)
Lataukset: 


Mari, Suhonen
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021121024963
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, mitkä tekijät aiheuttavat haasteita hyvälle työergonomialle etätöissä sekä miten edistetään turvallisia työolosuhteita etätyössä. Tutkimuksen tuloksia hyödynnetään Patentti- ja rekisterihallituksen työhyvinvoinnin ja työsuojelun kehittämisessä.

Opinnäytetyö perustuu laadulliseen tutkimusmenetelmään. Aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastattelua. Opinnäytetyön aineistonkeruu suoritettiin lähettämällä kyselylomake toimeksiantajan virkamiehille ja heidän lähiesimiehilleen yhteensä kyselyyn vastasi 310 henkilöä. Opinnäytetyön toimeksiantajan oli Patentti- ja rekisterihallitus.
Opinnäytetyön tutkimustulosten perusteella voitanee päätellä, että kyselyyn vastanneet, tulosalueesta, ikäryhmästä ja sukupuolesta riippumatta, arvioivat sekä etätyöergonomiansa että työolosuhteensa etätyössä hyväksi. Etenkin yli 60 vuotiaat vastaajat pitivät etätyöpisteitään sopivana etätyöhön ja olivat tyytyväisiä työolosuhteisiinsa.

Saatujen tulosten perusteella voitaneen päätellä, että Patentti- ja rekisterihallituksen olisi aiheellista laatia kirjallinen ohjeistuksen etätyöpisteen ergonomiasta, edistää yhteydenpitoon tarkoitettuja ohjelmistojen ja järjestelmien käyttöä, parantaa tiedonkulkua etenkin uusien virkamiesten kohdalla, kiinnittää enemmän huomiota ja kehittävän virkamiesten vaikutusmahdollisuuksia osallistua työyhteisön toimintaan.

Saatujen tulosten perusteella voitaneen päätellä, että Patentti- ja rekisterihallituksessa olisi hyvä kiinnittää enemmän huomiota tuen antamiselle ja etätyöhön perehdyttämiselle ja varmistaa että vaikutusmahdollisuuksia työaikaan ja työaikajoustojen käyttöön on jokaisella tulosalueella.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste