Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Hyviä käytäntöjä myyntineuvotteluun

Jaatinen, Janica; Zabelin, Anniina (2012)

 
Avaa tiedosto
Jaatinen_Janica_Zabelin_Anniina.pdf (707.1Kt)
Lataukset: 


Jaatinen, Janica
Zabelin, Anniina
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012121920041
Tiivistelmä
Opinnäytetyö on HAAGA-HELIAn ammattikorkeakoululle toimeksiantona tehty pro-dukti, jonka tuloksena syntyi käsikirja: Hyviä käytäntöjä myyntineuvotteluun. Käsikirja on laadittu syksyllä 2012, kahden myyntityön koulutusohjelman opiskelijan yhteistyönä. Produkti toteutettiin havainnoimalla vuosien 2010 ja 2012 Best Seller Competition – myyntikilpailun videoituja kisasuorituksia, sekä hyödyntämällä vuoden 2012 tuomarien arviointilomakkeita.

Työn tarkoituksena oli luoda käsikirja, joka tarjoaa käytännön ohjeita myyntineuvotte-luun. Pääpaino käsikirjassa on myyjän myynti- ja vuorovaikutustaidoilla, joilla on ha-vaittu olevan positiivinen vaikutus neuvottelutilanteessa. Tarkemmin myyntitaidoissa on keskitytty käsittelemään tuotetuntemusta ja ongelmanratkaisutaitoa, vuorovaikutus-taidoista taas on käsitelty sekä verbaalista, että non-verbaalista viestintää. Lisäksi käsi-kirjaan on koottu hyviä käytäntöjä myyntiprosessin eri vaiheille. Hyvien käytäntöjen lisäksi käsikirjassa sivutaan hieman myös huonoja käytäntöjä, jotka kirjoittajien mielestä useimmiten toistuivat myyntitapaamisissa.

Käsikirjan tarkoitus on tuoda lisäarvoa myyjälle, joka tuntee jo myynnin perusteoriat. Se ei siis painota teoriaan, vaan tarjoaa yksityiskohtaisia neuvoja, joilla myyjä voi me-nestyä paremmin myyntineuvottelussa. Käsikirjaa voidaan hyödyntää tulevien vuosien Best Seller Competition – myyntikilpailuun valmistautumisessa, mutta sitä voi käyttää apuna myös muissa myynti- ja neuvottelutilanteissa.

Opinnäytetyö itsessään tarjoaa kattavamman läpileikkauksen myynnin teorioista, minkä lisäksi siinä on annettu tarkka kuvaus käsikirjan tekoprosessista.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste