Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Jyrsinkoneiden vakiotyökalut sekä koneistustöiden esivalmistelun haasteet

Jalli, Tarja (2013)

 
Avaa tiedosto
Jalli_Tarja.pdf (1.066Mt)
Lataukset: 


Jalli, Tarja
Hämeen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201301311904
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

Huippuluokan tuotteita ja innovaatioita maailmalle tuonut suomalainen teknologiateollisuus on heikentyneen maailmantalouden johdosta tilanteessa, jossa tuotteiden ja palveluiden tuottaminen on tehtävä entistä tehokkaammin. Kone- ja metallituoteteollisuus yhteistyö- ja alihankintaverkostoineen joutuu etsimään tapoja, joilla paremmin hyödyntää osaamisensa ja resurssinsa.

Tämä opinnäytetyö tehtiin oittilaiselle Metsi Oy:lle. Työn tavoitteena oli tutkia ja kartoittaa työkalujen käyttöä yrityksen jyrsinkoneilla sekä sitä, kuinka koneistamossa ennakoidaan tulevia töitä. Tietoa haluttiin myös siitä, mikä mahdollistaa ja mikä estää uuden työn valmistelun edellisen työn aikana.

Työkalujen käyttöä seurattiin koneilla olleiden seurantalistojen avulla sekä tutustumalla vakiotöiden työstöohjelmiin. Näistä koostettiin konekohtaiset listat useimmin käytetyistä työkaluista. Työn sujumista ja ennakointia kartoitettiin lomakekyselyn ja keskustelujen pohjalta. Tämän pohjalta annettiin työn sujumiseen liittyviä suosituksia.

Teoriaosuudessa käsiteltiin koneistamisen, sorvauksen ja jyrsinnän perusteita, jyrsinteriä, terien ja kappaleen kiinnittämistä. Lisäksi paneuduttiin tuottavuuden perusteisiin sekä tekijöihin, joilla työntekijöiden motivaatiota ja työn tekemisen edellytyksiä voidaan parantaa.

Opinnäytetyön tuloksena luotiin ehdotus työkalustandardiksi sekä konekohtaiset listat useimmin käytetyistä työkaluista. Ehdotuksia annettiin myös työn sujumiseen, kuormitukseen sekä työmotivaation parantamiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste