Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kouluruoka ja vanhemmat

Rantamäki, Sari (2013)

 
Avaa tiedosto
Rantamaki_Sari.pdf (535.7Kt)
Lataukset: 


Rantamäki, Sari
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201304305701
Tiivistelmä
Laki perusopetuksesta säätää, että jokaiselle oppilaalle on kaikkina työpäivinä koulussa tarjottava täysipainoinen ateria (L 21.8.1998/628). Vanhemmilla on pää-asiallinen vastuu lapsen kasvatuksesta. Vanhempien esimerkillä ja asenteella kouluateriaa kohtaan on suuri vaikutus siihen, miten lapsen suhde kouluruokaan kehittyy. Vanhempien tulisi olla kiinnostunut lastensa kouluruokailusta.
Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää oppilaiden vanhempien omia kouluruokamuistoja ja vanhempien tietoja nykypäivän kouluruokailusta. Tutkimus tehtiin Toholammin yläkoulun oppilaiden vanhemmille. Kaikilla koulun 160 oppilaan vanhemmille lähetettiin strukturoitu kyselylomake sähköisessä muodossa koulun Wilma-tiedotusjärjestelmän kautta. Vastauksia kyselyyn saatiin 39.
Vastaajista 90 % oli syönyt omana kouluaikanaan aina kouluaterian ja he pitivät sitä monipuolisena ja ravitsevana, mutta yli 50 % oli kuitenkin sitä mieltä, että nykyään on maukkaampaa kouluruokaa. Nykyvanhemmat ovat kiinnostuneita lastensa kouluruoasta ja yli 80 % vastanneiden perheistä syötiin yhteinen ateria kotona joka päivä. Vanhempien suhteeseen nykypäivän kouluruokaan vaikuttaa paljon
enemmän tiedotusvälineissä jaettu tieto ja yleinen mielipide kouluruoasta kuin omat kouluaikaiset kokemukset. Tämä tuli ilmi erityisesti kyselyn vapaassa sanassa, jossa useimmat moittivat kouluruoan einespitoisuutta, vaikka todellisuudessa
einesruokia Toholammin koulun 35 ruoasta on vain 5-7.
Tutkimuksen tuloksen perusteella tiedottamista kouluruoasta vanhemmille pitää lisätä. Hyvä foorumi tälle tiedotukselle on vanhempainillat, joissa voidaan keskustella yhdessä kouluruokailusta ja jakaa oikeaa tietoa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste