Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ikäihmisen lyhytaikaishoito omaishoitajien kokemana

Abdi, Nadia; Nummi, Suvituuli (2013)

 
Avaa tiedosto
Abdi ja Nummi opinnaytetyo 2013.pdf (754.5Kt)
Lataukset: 


Abdi, Nadia
Nummi, Suvituuli
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305025886
Tiivistelmä
Hyvä ikäihmisen hoito ja palvelu perustuu arvostukseen ja kunnioittamiseen. Vanhustyö on vuorovaikutusta, jossa yhdistyvät ihmisenä oleminen ja ammatillinen asiantuntijuus. Työssä eettisyyden ulottuvuus ilmenee siten, että hoitohenkilökunta ottaa vastuun omalta osaltaan asiakkaan hoidon ja palvelujen suunnittelusta ja toteuttamisesta yhteistyössä eri tahojen kanssa. Asiakkaan toiveet, tarpeet, tottumukset ja tavat sekä hänelle merkittävät päivittäiset asiat ovat lähtökohta hoidossa. Erittäin tärkeänä pidetään asiakkaan voimavarojen ja toimintakyvyn tunnistamista.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten omaishoitajat kokevat omaisensa lyhytai-kaishoidon jakson Akseli ja Elina-kodissa. Tavoitteena on, että kyselyn tulosten avulla on mahdollista kehittää lyhytaikaishoidon laatua Akseli ja Elina-kodissa.

Opinnäytetyön tietoperustassa käsitellään ikäihmisen hoito- ja palvelujärjestelmää ja omaishoitoa yleisesti. Opinnäytetyö on toteutettu vuosina 2012–2013. Aineisto kerättiin omaishoitajille tehdyillä kyselylomakkeilla (N= 40), joista 23 vastasi. Kyselylomakkeiden perusteella lyhytaikaishoidolla on merkitystä omaishoitajien jaksamisessa. Omaishoitajat kokevat, että lyhytaikaishoidon yksikön tulee panostaa enemmän asiakaslähtöisyyteen, kuntouttavaan työotteeseen, ammattitaidon kehittämiseen sekä avoimeen keskusteluun askarruttavista asioista.

Johtopäätöksenä voidaan todeta, että lyhytaikaishoidon kehittämisen avulla voidaan vaikuttaa niin asiakkaan kuin omaishoitajan hyvinvointiin. Monet omaishoitajan kokemat kehittämisen tarpeet vaativat Jyväskylän kaupungilta resursseja, mutta etenkin hoitohenkilökunnan ammattitaidon ylläpitämisellä on merkittävä rooli. Se palvelee asiakasta ja omaishoitajaa, edistää terveyttä ja hyvinvoin-tia tasa-arvoisesti ja oikeudenmukaisesti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste