Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ensihoidon riskit hallintaan : Apuvälineenä Ensihoito-Aarne

Niittylahti, Antti (2013)

 
Avaa tiedosto
Niittylahti_Antti.pdf (721.6Kt)
Lataukset: 


Niittylahti, Antti
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201303123237
Tiivistelmä
Opinnäyteyön tarkoituksena oli muokata pelastusalan riskienhallintamenetelmä Pelastus-Arvi ensihoitopalvelun käyttöön soveltuvaksi riskien tunnistamisen ja arvioinnin työkaluksi. Opinnäytetyön tilaajina olivat Keski-Suomen sairaanhoitopiiri ja Keski-Suomen pelastuslaitos. Tavoitteena oli ensi-hoitopalvelua uhkaavien työturvallisuus- ja terveysriskien tunnistaminen Keski-Suomen sairaanhoitopiirin alueella sekä osatavoitteena yhteisen ymmärryksen löytäminen turvallisuusjohtamisen ja riskienhallinnan käsitteille ensihoidon kontekstissa.

Opinnäytetyön teoreettinen tausta koostui turvallisuusjohtamisen, riskin ja riskienhallinnan sekä ensihoitopalvelun työturvallisuus ja – terveysriskien kokonaisuuksista. Kehittämistyön menetelmällinen tietoperusta rakentui Pelastus-Arvista sekä Delfoi- ja Tuplatiimimenetelmistä. Kehittämistyö toteutettiin kutsumalla kokoon ensihoidon asiantuntijoita, jotka muokkasivat alkuperäisiä Pelastus-Arvi lomakkeita Delfoi-prosessin mukaisesti. Viimeistely tapahtui Delfoi-prosessin lisäkierroksella, jossa hyödynnettiin Tuplatiimi-ryhmätyömenetelmää lopputuloksen aikaansaamiseksi.

Kehitystyön lopputuloksena syntyi Ensihoito-Aarne. Se on Excel-taulukkopohjalle rakennettu patteristo toteamuksia, jotka asiantuntijaryhmän mukaan olivat olennaisia ensihoitoalan työturvallisuuden ja – terveyden kehittämiseksi. Ensihoito-Aarne sisältää kolme pääosaa: strateginen riskienhallinta, operatiivinen riskienhallinta ja kiinteistöturvallisuus. Operatiivinen riskienhallinta jaettiin kahteen alaosaan: yleisten tekijöiden riskien tunnistaminen ja arviointi sekä tehtäväkohtainen riskien tunnistaminen ja arviointi. Sisältöä asiantuntijaryhmä tuotti operatiivisenriskienhallinnan ja kiinteistöturvallisuuden kokonaisuuksiin, strategisen riskienhallinnan jäädessä otsikkotasoiseksi kokonaisuudeksi
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste