Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Mielenterveyskuntoutujien päivätoiminta : Asiakkaiden ja ohjaajan kokemuksia päivätoiminnasta

Niemelä, Tiina (2013)

 
Avaa tiedosto
Niemela_Tiina.pdf (506.0Kt)
Lataukset: 


Niemelä, Tiina
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305036057
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tarkoituksena oli tutkia sitä, minkälainen merkitys mielenterveyskuntoutujien päivätoiminnalla on asiakkailleen. Tarkoituksena oli tutkia myös päivätoimintakeskuksen toiminnan mielekkyyttä asiakkailleen sekä kartoittaa mahdollisia kehittämistä vaativia asioita.

Tutkimuksellisen osion toteutin eräässä mielenterveyskuntoutujien päivätoimintakeskuksessa. Aineiston keruumenetelmänä käytin teemahaastattelua. Haastattelin seitsemää asiakasta sekä yhtä vastaavaa ohjaajaa. Ohjaajan haastattelusta hain ammatillista näkökulmaa mielenterveystyöhön päivätoiminnan näkökulmasta. Tutkimusta varten kerätyn aineiston analysointimenetelmänä käytin teemoittelua.

Teoriaosassa käsittelin kirjallisuuden avulla mielenterveyttä, yleisimpiä mielenterveyden häiriöitä, mielenterveyskuntoutusta, erilaisia menetelmiä mielenterveyskuntoutuksessa sekä mielenterveyskuntoutujien päivätoimintaa. Teoriaosan eri aiheet tukevat tutkimuksellista osaa.

Tutkimustulosten mukaan päivätoiminta on erittäin merkityksellistä asiakkailleen. Kaikki asiakkaat korostivat toiminnan positiivista merkitystä. Tärkeimmät merkitystä luovat asiat olivat se, ettei tarvinnut jäädä yksin kotiin sekä ystävien viikottainen näkeminen ja muut sosiaaliset kontaktit joita päivätoiminnasta sai. Päivätoiminnan mielekkyyttä korostivat myös yli puolet (4) vastaajista. Tärkeimpinä syinä mielekkyydelle olivat hyvin organisoidut ja sisällöltään miellyttävät ryhmät sekä se, että aina löytyi mielekästä tekemistä.

Tutkimuksessa ilmeni myös muutamia toiminnan kehittämisehdotuksia. Tuloksista ilmeni se, että asiakkaat haluaisivat päivätoimintaan enemmän aktiviteetteja, mutta nykyisistä aktiviteeteista ei tarvitsisi vähentää tai muuttaa juurikaan mitään. Haasteena oli kuitenkin se, kuinka realistisia ehdotukset olivat, ja uskalsivatko asiakkaat kertoa niistä haastatteluissa riittävän luottamuksellisesti ja rehellisesti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste