Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Ei ole vertaisryhmän voittanutta" : Mielenterveyskuntoutujien kokemuksia vertaisryhmätoiminnasta

Hult, Suvi; Sundström, Camilla (2009)

 
Avaa tiedosto
Hult_Suvi_Sundstrom_Camilla.pdf (271.3Kt)
Lataukset: 


Hult, Suvi
Sundström, Camilla
Pirkanmaan ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200911276360
Tiivistelmä
Opinnäytetyömme tarkoituksena oli selvittää mielenterveyskuntoutujien kokemuksia vertaisryhmän toiminnasta ja sen vaikutuksista heidän kuntoutumiseensa. Tavoitteenamme oli tuottaa tietoa sosiaali- ja terveysalan työntekijöille sekä Muotialan asuin- ja toimintakeskus ry:n Kokemus tiedoksi –projektin työntekijöille. Saamiamme tuloksia he voivat käyttää apuna ohjatessaan ryhmiä sekä kehittäessään niiden toimintaa. Samalla tarjosimme kuntoutujille mahdollisuuden keskustella ryhmän toiminnasta.

Opinnäytetyömme on luonteeltaan kvalitatiivinen. Aineisto kerättiin ryhmähaastattelulla. Haastatteluun osallistui kuusi mielenterveyskuntoutujaa Kokemus tiedoksi -projektin vertaistukiryhmästä. Aineisto analysoitiin laadullisella sisällön analyysilla.

Tulosten mukaan vertaisryhmän ilmapiiri koetaan turvalliseksi ja tasavertaiseksi. Ryh-män kesken koetaan, että ryhmässä voi puhua aiheesta kuin aiheesta vapaasti. Vertaisryhmässä toimiminen on vastavuoroista – antamista ja saamista. Sen koetaan toimivan myös oppimisympäristönä, jossa ymmärrys asioihin lisääntyy ja asioiden tarkastelu laajenee. Vertaisryhmän koetaan opettavan kokonaisvaltaisena ihmisenä toimimista sekä vuorovaikutustaitoja sosiaalisia suhteita kartuttaen.

Kehittämisehdotukset tuloksiemme perusteella liittyvät vertaisryhmän kokoontumisiin ja pelisääntöihin. Vertaisryhmän kokoontumisia tulisi lisätä niin, että ryhmä kokoontuisi kaksi kertaa kuukaudessa. Kokootumiset voitaisiin ajoittaa iltapäivälle, mikä saattaisi lisätä ryhmän osallistujamäärää. Vertaisryhmän jäsenet voisivat myös kehittää itselleen pelisäännöt, joissa puututtaisiin poistumisiin ja myöhästelyihin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste