Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Motivointiryhmä raskausdiabeetikoille ja heidän puolisoilleen : Motivointiryhmän runko äitiysneuvolan terveydenhoitajille

Öhberg, Elisa; Isosomppi, Mari (2013)

 
Avaa tiedosto
Isosomppi_Mari_ja_Ohberg_Elisa.pdf (2.228Mt)
Lataukset: 


Öhberg, Elisa
Isosomppi, Mari
Hämeen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305148360
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheeksi valittiin raskausdiabetes, sillä kyseinen sairaus on yleistynyt odottajien keskuudessa huimasti viime vuosina. Raskausdiabe-teksen hoito perustuu pitkälti elintapamuutokseen ravitsemuksen ja liikun-nan osalta. Terveysneuvonta ja ohjaus ovat olennainen osa terveydenhoita-jan työtä, joten aiheen ajateltiin tukevan opinnäytetyön tekijöiden amma-tillista osaamista ja kasvua. Näkökulmaksi opinnäytetyöhön valittiin per-hekeskeisyys, sillä perheen ja varsinkin puolison tuella on suuri merkitys elintapamuutoksen aloittamisessa ja ylläpitämisessä.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli suunnitella äitiysneuvolan terveydenhoi-tajien käyttöön motivointiryhmän runko, jota he voivat halutessaan käyttää työssään joko sellaisenaan tai muokattuna. Motivointiryhmä on suunnattu raskausdiabeetikoille sekä heidän puolisoilleen. Tavoitteena oli saada mo-tivointiryhmän rungosta mahdollisimman selkeä ja helppokäyttöinen. Li-säksi tavoitteena oli parantaa opinnäytetyön tekijöiden omia terveyskasva-tusvalmiuksia sekä heidän omaa tietämystään raskausdiabeteksesta.

Lähteinä on pyritty käyttämään uusinta tietoa, jota aiheesta on ollut saata-villa. Lähdemateriaalina on käytetty väitöskirjoja, pro gradu -töitä, amma-tillista kirjallisuutta sekä erilaisia kansallisia suosituksia ja asetuksia. Opinnäytetyön tuotoksena syntyi äitiysneuvolan terveydenhoitajille suun-niteltu motivointiryhmän runko. Ryhmä on tarkoitettu raskausdiabeetikko-äideille ja heidän puolisoilleen ja sen tavoitteena on antaa vertaistukea, ja-kaa tietoa ja tukea pariskuntia elintapamuutokseen.

Terveydenhoitajakoulutuksen lopputyö on kaksivaiheinen ja se koostuu opinnäytetyöstä ja kehittämistehtävästä. Kehittämistehtävänä suunniteltiin kahdeksan posteria aiheesta raskausdiabetes. Postereita tehtiin jokaiseen yhteistyöneuvolamme yksikköön.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste