Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tilausvalmisteisten ilmanvaihdon suorakaidekanavaosien mitoittamisen ja tilaamisen kehittäminen

Pöntinen, Ville (2013)

 
Avaa tiedosto
Pontinen_Ville.pdf (874.1Kt)
Lataukset: 


Pöntinen, Ville
Tampereen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305169033
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kehittää työkalu Kaihlaset Oy:n verstaalla valmistettavien ilmanvaihdon suorakaidekanavien ja -kanavaosien tilaamiseen ja työmaalla tapahtuvaan mitoittamiseen. Työssä kehitettiin Excel-pohjainen tilauslomake, jossa on määritetty vaadittavat mittatiedot ja neuvottu eristemateriaalin ja eri liitostapojen valinnassa. Tilauslomakkeen avulla verstaalla voidaan valmistaa halutut osat ilman mitoituskäytäntöjen eroista johtuvia tulkintaongelmia. Osana opinnäytetyötä laadittiin myös suuntaa antava taulukko, jonka perusteella voidaan valita suorakaidekanavalle sopiva otsapinta-ala kanavassa kulkevan ilmamäärän ja halutun virtausnopeuden perusteella.

Mitoitus- ja tilausohjeistuksen lisäksi työssä käsiteltiin ilmanvaihdon suunnittelun perusteita ja suunnittelun lähtökohtia. Siihen kuuluivat suunnittelun lähtökohdat, eri suunnitteluvaiheiden keskeiset tehtävät ja ilmanvaihdon suunnitteluun vaikuttavien laskelmien perusteet. Tämän tarkoituksena oli antaa työmaalla työskenteleville asentajille jonkinlainen näkemys, mitä ilmanvaihdon suunnitteluun kuuluu ja kuinka eri asiat vaikuttavat lopputulokseen. Jouduttaessa poikkeamaan suunnitelmista ja käyttämään tilausvalmisteisia osia, on tärkeää tietää kuinka muutokset voivat vaikuttaa lopputulokseen.

Opinnäytetyön lopputuloksena saadut lomakkeet ja mitoitusohjeet ovat käyttökelpoisia etenkin työmaaolosuhteissa, joissa on käytössä varsin rajallisesti lähdemateriaalia. Mitoitusohjeet helpottavat myös osien valmistajan työtaakkaa, koska kaikki tarvittavat tiedot on huomioitu tilauslomakkeissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste