Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Taidemuotojen hyödyntäminen lasten toimenpidekivun hoidossa : ohjeistus vanhemmille

Ainonen, Minna; Impilä, Aino (2013)

 
Avaa tiedosto
OPPARI.pdf (805.5Kt)
Lataukset: 


Ainonen, Minna
Impilä, Aino
Turun ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305179183
Tiivistelmä
Nukketeatteri menetelmänä lasten ja nuorten hoitotyössä - projekti toteutetaan Turun ammattikorkeakoulun terveysalan sekä taideakatemian välisenä yhteistyönä. Projektin ideana on soveltaa nukketeatteria menetelmänä lasten ja nuorten hoitotyössä. Projektin tarkoituksena on auttaa ja tukea kroonisesti sairaita lapsia ja nuoria sekä heidän perheitään. Tämä opinnäytetyö on kirjallisuuskatsaus, jossa syvennytään lasten kivunhoidossa käytettäviin taidemuotoihin. Kirjallisuuskatsauksessa keskitytään lapsen toimenpidekipuun ja sairaalassaolon aiheuttamaan pelkoon. Tavoitteena on tuoda ohjeistuksen avulla hoitohenkilökunnalle keinoja siihen, miten osallistaa lapsen vanhempia taidemuotojen käyttöön toimenpiteen yhteydessä.
Tutkimusten perusteella pelko ja kipu ovat yhteydessä toisiinsa. Sairaalassa on monia lapselle pelkoa aiheuttavia tekijöitä, esimerkiksi kipua aiheuttavat toimenpiteet. Pelko lisää entisestään lapsen kipukokemusta. Lapsi ei ymmärrä kipua eikä tämän vuoksi pysty käsittämään kivuliaiden toimenpiteiden tarkoitusta. Turhaa kärsimystä tulisi ennaltaehkäistä toimenpiteiden yhteydessä. Lapsi kokee kivun kokonaisvaltaisesti ja siksi on tärkeää käyttää sekä lääkkeellistä että lääkkeetöntä kivunlievitystä.
Opinnäytetyössä lääkkeetön kivunhoito koskee taiteen hyödyntämistä lapsen toimenpidekivun hoidossa. Huomion kiinnittämisen pois kivuliaasta toimenpiteestä eri taidemuotojen avulla on koettu hyväksi keinoksi ehkäistä turhaa kärsimystä. Pistämistilanteiden yhteydessä eri taidemuodoista on hyödynnetty muun muassa musiikkia, elokuvia, mielikuvaharjoituksia, kuvakortteja sekä interaktiivisia leluja. Haavahoitotilanteessa on esimerkiksi hyödynnetty piirtämistä, videopelejä sekä elokuvia.
Vanhempien osallistamisen lapsen kivunhoitoon on tutkimuksissa koettu mahdolliseksi sekä lapselle hyödylliseksi keinoksi. Hoitohenkilökunnalla ei ole resursseja potilasmäärän, työvoiman vähäisyyden sekä ajan rajallisuuden vuoksi toteuttaa tarpeeksi lääkkeettömiä kivunhoitomenetelmiä. Vanhemmilta puuttuu tieto, miten he voivat taidemuotoja hyödyntäen osallistua lapsensa toimenpidekivun hoitoon. Ohjeistuksen avulla tuodaan vanhemmille keinoja, miten he voivat taiteita hyödyntäen osallistua lapsensa kivunhoitoon toimenpiteiden yhteydessä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste