Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

YRITTÄJYYSKASVATUS SUOMESSA : Case: Hotelli-, ravintola- ja catering-ala

Mikkonen, Marko (2013)

Avaa tiedosto
Marko_Mikkonen_1.pdf (683.9Kt)
Lataukset: 


Mikkonen, Marko
Hämeen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305179172
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyö on osa HAMK Ammatillisen opettajakorkeakoulun ammatillisia opettajaopintoja. Työn tarkoituksena on luoda yleiskuva siitä, kuinka yrittäjyyskasvatusta toteutetaan Suomessa, varhaiskasvatuksesta ja esiopetuksesta yleissivistävään koulutukseen, aina ammatilliseen peruskoulutukseen tai lukioon saakka.

Yrittäjyyskasvatuksen tavoitteet ja suunnitelmallisuus ovat osa tämän opinnäytetyön laajuutta. Erityisenä tavoitteena tässä työssä on ollut selvittää kuinka yrittäjyyskasvatusta toteutetaan hotelli-, ravintola- ja catering-alan ammatillisessa peruskoulutuksessa, erityisesti kokin koulutusohjelmassa.

Rakenteellisesti tämä työ jakaantuu alun teoriaosaan ja lopun tutkimusosaan. Teoriaosassa käsitellään yrittäjyyskasvatuksen sisältöä ja tavoitteita lähteiden, keskeisesti opetushallituksen laatimien ammatillisten perustutkintojen perusteiden ja koulutuksen järjestäjän laatimien opetussuunnitelmien kautta.

Yrittäjyyskasvatus on vaikutuksiltaan moniulotteinen kokonaisuus, jonka mahdollisimman onnistunut järjestäminen on kaikkien etu. Sen avulla saadaan tuettua yrittäjyyttä, sekä kehitettyä sisäistä yrittäjyyttä. Yrittäjyyskasvatuksen myötävaikutuksesta parannetaan yritysten toimintaedellytyksiä ja sitä kautta myös luotua kasvua ja parempaa valtakunnallista työllisyystilannetta.

Yrittäjyyskasvatukseen on Suomessa kiinnitetty paljon huomiota. Sitä toteutetaan monipuolisesti ja tuloksellisesti. Tässä opinnäytetyössä olevan kyselytutkimuksen tulokset tukevat tätä väitettä. Yrittäjyyskasvatusta tulee kuitenkin kehittää myös jatkossa ja mahdollisuuksien mukaan siihen olisi mielekästä panostaa entistäkin enemmän.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste