• Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

ICT -järjestelmän hankintamalli

Rajala, Juhani (2013)

 
Tweet Tiedostoon pääsyä rajoitettu
 
Tiedostoon pääsyä rajoitettu
Avaa tiedosto
ICTJarjestelmanHankinta_Public.pdf (1.766Mt)
Lataukset: 


Rajala, Juhani
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305209683
Tiivistelmä
ICT:n merkitys yritysten toiminnassa on tärkeämpää päivä päivältä. Hankittavien ICT -järjestelmien tavoitteena ei ole enää vain tukea olemassa olevaa toimintaa, vaan ne voivat olla myös mahdollistajia ja auttaa erottautumaan kilpailijoista tai luomaan kokonaan uutta liiketoimintaa. ICT:n rooli on siis muuttunut tukifunktiosta liiketoiminnan mahdollistajaksi, mutta onko tämä vaikuttanut mitenkään ICT – hankintamalleihin.

Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää minkälaisilla hankintamalleilla yritykset ICT -järjestelmiä hankkivat ja miten nämä kytkeytyvät liiketoiminnallisiin tavoitteisiin? Lisäksi tutkimuksessa pyrittiin selvittämään, minkälaisia tavoitteita ICT järjestelmän hankinnassa tulisi määrittää, määritetäänkö näitä ja minkälainen vastuunjako on liiketoiminnoilla ja tietohallinnolla ICT -järjestelmähankinnan eri vaiheissa.

Tutkimuksen teoreettinen viitekehys koostuu strategisen ICT- ja kehitysjohtamisen malleista sekä teorioista. Empiirinen aineisto koostuu teemahaastatteluista, jotka tehtiin huhtikuun 2013 aikana. Tutkimukseen osallistui 5 henkilöä, neljästä eri yrityksestä.

Tutkimus osoitti puutteita erityisesti siinä, millä tavalla tavoitteet ja onnistuminen määritellään ja miten niiden saavuttamista mitataan. Tutkimus myös vahvisti uusien hankintamallien tuoneen py-syvän muutoksen ICT-palveluostamisen malliin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus