Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"KUNHAN SAA KÄYDÄ JA OLLA NIIN SE RIITTÄÄ" : Mielenterveyskuntoutukseen sitoutuminen Viitasaaren päivätoiminnassa

Pärnänen, Laura; Seppä, Heidi (2013)

 
Avaa tiedosto
Parnanen_Laura_Seppa_Heidi.pdf (1006.Kt)
Lataukset: 


Pärnänen, Laura
Seppä, Heidi
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201305189413
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantaja oli Viitasaaren mielenterveyskuntoutuksen päivätoiminta. Mielenterveyskuntoutus kuuluu Wiitaunionin alaisuuteen. Työn tavoitteena oli selvittää mielenterveyskuntoutujien päivätoimintaan sitoutumista edistäviä ja estäviä tekijöitä.

Opinnäytetyö toteutettiin laadullisena tutkimuksena. Aineistonkeruumenetelmänä käytettiin puolistrukturoitua haastattelua. Haastattelut toteutettiin loppuvuodesta 2012 ja niihin osallistui kahdeksan kuntoutujaa. Aineisto analysoitiin aineistolähtöisellä sisällönanalyysilla ja sisällön erittelyllä. Saatujen vastauksien pohjalta tehtiin jaottelu päivätoimintaan sitoutumista edistäviin ja estäviin tekijöihin.

Tuloksista voitiin havaita, että sitoutumista edistäviä tekijöitä löytyi enemmän kuin estäviä. Keskeisiksi sitoutumista edistäviksi tekijöiksi muodostuivat sosiaaliset kontaktit, ruoka, vertaistuki, ryhmätoiminnot ja terveydellisiin asioihin liittyvä tuki. Haastateltavat olivat aktiivisia kävijöitä, he toivat esiin paljon päivätoiminnan hyviä puolia sekä korostivat yhteishengen ja henkilökunnan tuen merkitystä. Keskeisiksi sitoutumista estäviksi tekijöiksi muodostuivat muiden tukipalveluiden käyttö, ristiriidat kävijöiden välillä sekä kotona olevat työt ja harrastukset.

Opinnäytetyön johtopäätöksenä todettiin, että haastateltavat olivat sitoutuneita päivätoimintaan ja he olivat yleisesti ottaen tyytyväisiä tämän hetkiseen tilanteeseen. Esille nousi yleisestä tyytyväisyydestä huolimatta ajatuksia päivätoiminnan kehittämiseksi.

Opinnäytetyöstä saatuja tuloksia tullaan käyttämään toimeksiantajan toiminnan kehittämiseen
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste