Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tuotantojärjestelmän signaalitien ja hallinnan dokumentointiprosessi

Rautonen, Jouko (2013)

 
Avaa tiedosto
Rautonen_Jouko.pdf (439.0Kt)
Lataukset: 


Rautonen, Jouko
Tampereen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013052710996
Tiivistelmä
Tuotantojärjestelmien jatkuva kasvaminen luo haasteita työkiireiden muodossa varsinkin dokumentoinnin osalta. Kehitys- ja ylläpitotehtävissä työskentelevien henkilöiden tarve ajantasaiselle ja kattavalle dokumentaatiolle lisääntyy, mutta aina tarvittava tieto ei ole saatavilla. Syynä on yleensä resurssien priorisoinnin heikkous dokumentoinnin suhteen.

Elisa Oyj:n Video- ja TV-palvelut osaston sisällä oli havaittu dokumentointiin liittyviä ongelmia, jotka vaikuttivat heikentävästi ja hidastavasti ylläpidollisiin tehtäviin ja vikatilanteiden korjauksiin. Dokumentoinnin isoimpina ongelmina oli dokumenttien huono ajantasaisuus sekä dokumentointitapojen ja standardien puuttuminen. Lisäksi todettiin, että dokumenttien tallennus oli hajautunut eikä dokumentoinnille ollut minkäänlaista prosessia. Vuonna 2012 osastossa asetettiin tavoitteeksi dokumentoinnin laadun kehittäminen oman tuotantojärjestelmän signaalitien ja hallinnan alueella. Aihe todettiin sopivaksi opinnäytetyölle ja työn tarkoitukseksi määritettiin dokumentointiprosessin luominen Video- ja TV-palvelut -osastolle.

Opinnäytetyössä tutkittiin liiketoimintaprosessien teoriaa, sen hyötyjä yritykselle, sekä prosessien kuvaustapoja. Teorian ja haastatteluiden kautta saatujen sisäisten dokumentointia koskevien vaatimusten ja määrittelyjen pohjalta luotiin tuotantojärjestelmän dokumentointiprosessi ja sen kuvaus. Tuotantojärjestelmän signaalitien ja hallinnan dokumentointiprosessin kuvauksen luominen käytännössä ei ollut hankalaa, mutta tärkeimpien toimintojen ja vaatimusten mukaisten painopisteiden löytäminen oli. Prosessista kuitenkin saatiin luotua hyvin joustava kehys toiminnalle, jota pystytään jatkokehittämään ja muuttamaan haluttuun suuntaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste