Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Liiketoimintasuunnitelma Kirkkonummen koirahoitolalle

Manninen, Kimmo (2013)

 
Avaa tiedosto
Manninen_Kimmo.pdf (479.0Kt)
Lataukset: 


Manninen, Kimmo
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013052911658
Tiivistelmä
Erään pariskunnan haaveena on ollut perustaa koirahoitola Kirkkonummella Uudellemaalle. Kuitenkin epätietoisuus toiminnan kannattavuudesta on siirtänyt tämän unelman toteuttamista. Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli kartoittaa, onko toiminnalle taloudellisia edellytyksiä ja minkälaisia panostuksia tähän ryhtyminen vaatisi. Tämä kartoittaminen oli luontevinta toteuttaa tekemällä kattava liiketoimintasuunnitelma.

Opinnäytetyö on produktityyppinen koostuen raporttiosasta sekä liitteenä olevasta produktista – itse liiketoimintasuunnitelmasta. Raporttiosassa käydään ensin läpi yrittäjyyden asemaa Suomessa sekä kartoitetaan, miten yhteiskunta tukee pienyritysten toimintaa ja miksi tukeminen nähdään tarpeellisena. Tämän jälkeen selvitetään, miten laaditaan laadukas ja toimiva liiketoimintasuunnitelma sekä miten sitä voidaan käyttää tehokkaasti hyväksi varsinkin toimintaa aloitettaessa. Raportin lopussa pohditaan kyseistä liiketoimintasuunnitelmaa laatiessa syntyneitä ongelmatilanteita sekä kuvataan projektin etenemistä.

Itse produkti on liiketoimintasuunnitelma Kirkkonummelle mahdollisesti perustettavalle koirahoitolalle ja se on laadittu raporttiosassa läpikäytyä teoriaosaa hyväksikäyttäen. Raportti- ja produktiosaa kirjoitettiin samanaikaisesti peilaten teoriassa läpikäytyjä asioita liiketoimintasuunnitelmassa. Vaikka kyseessä on vielä kuvitteellinen yritys, on liiketoimintasuunnitelmaa tehdessä pyritty luomaan mahdollisimman realistinen kuva mahdollisen yrityksen toimintaympäristöstä ja -mahdollisuuksista. Opinnäytetyön lähteinä on käytetty alan kirjallisuutta sekä internetiä.

Opinnäytetyö laadittiin syksystä 2011 kevääseen 2013. Lopputuloksena saatiin liiketoimintasuunnitelma, jonka mukaan liiketoimintaan voisi olla edellytyksiä tietyin varauksin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste