Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yliaaltojen suodatus laboratorio- ja toimistorakennuksessa

Sievä, Ella (2013)

 
Avaa tiedosto
Sieva_Ella.pdf (1.619Mt)
Lataukset: 


Sievä, Ella
Tampereen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013053112172
Tiivistelmä
Yliaallot heikentävät sähkön laatua ja vääristävät sähkölaitteiden saamaa jännitettä epäsinimuotoiseksi. Epälineaariset sähköjärjestelmän ja -verkon osat tuottavat yliaaltoja käyttämäänsä sähköjärjestelmään. Ilmiöstä käytetään myös nimitystä särö, sillä sinimuotoinen aalto vääristyy eli säröytyy yliaaltojen vaikutuksesta.

Yliaallot yleistyvät jatkuvasti kaikissa sähköverkoissa ja ikäännyttävät sähkölaitteita. Vaihtosähköllä toimivat sähkölaitteet on suunniteltu käytettäväksi sinimuotoisella jännitteellä, minkä vuoksi yliaallot voivat aiheuttaa ongelmia. Lisäksi on huomattava, että erilaiset ohjaus- ja viestisignaalit saattavat häiriintyä yliaalloista. Joissakin tapauksissa yliaallot ovat myös läsnä oleville ihmisille häiriöksi: sähkölaitteiden mekaaniset osat voivat resonoidessaan aiheuttaa melua ja valonlähteissä voi ilmetä silmin nähtävää välkyntää.

Tässä opinnäytetyössä käsitellään yliaaltoihin liittyvä teoria, selvitetään yliaaltojen haittavaikutuksia ja tarkastellaan erilaisia suodatusratkaisuja. Työn edetessä tuodaan esille kuhunkin osa-alueeseen liittyvät standardit ja säädökset.

Tutkimuskohteena toimi Tampereella sijaitseva laboratorio- ja toimistorakennus. Rakennuksessa oli ennen työn aloittamista havaittu sähkölaitteista peräisin olevaa häiritsevää särinää, jonka arveltiin johtuvan heikkolaatuisesta sähköstä. Johtopäätöksenä syntyi tarve kartoittaa sähkön laatu rakennuksen sähköjärjestelmässä. Räätälöidyn ratkaisun etsimistä käsittelevä prosessi esitetään vaihe vaiheelta tässä opinnäytetyössä. Vian kohdentamismenettelyjä ja laskelmia voidaan soveltaa yleisesti yliaaltojen hallintaan kuluttajan päässä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste