Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

RAKENNESUUNNITTELUN TEHTÄVÄLUETTELO RAK 12 : Vertailu tehtäväluetteloon RAK 95

Kokko, Antti (2013)

 
Avaa tiedosto
Kokko_Antti.pdf (591.4Kt)
Lataukset: 


Kokko, Antti
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013060312638
Tiivistelmä
Opinnäytetyön päätavoitteena oli verrata uutta rakennesuunnittelun tehtäväluetteloa (RAK 12) vanhaan tehtäväluetteloon (RAK 95). Tavoitteena oli selvittää millaisia muutoksia tehtäväluetteloon on tehty ja mitä vaikutuksia uudistuksilla on. Toinen tavoite oli luoda tiivis koulutuspaketti RAK 12:n tuomista muutoksista opinnäytetyön tilanneen yrityksen käyttöön. Kolmantena tavoitteena oli kehittää uuteen tehtäväluetteloon (RAK 12) pohjautuva suunnittelutarjouslaskentatyökalu. Työssä on kerrottu perustietoa rakennesuunnittelun tehtäväluettelosta ja sen merkityksestä rakennesuunnittelussa sekä sen asemasta suunnittelusopimusasiakirjojen joukossa. Lisäksi on käsitelty uuden tehtäväluettelon rakenteen ja luonteen muutoksia verrattuna vanhaan tehtäväluetteloon. Merkittävä osa työtä käsittelee tehtäväluetteloissa esitettyjen perustehtävien vertailua suunnitteluvaiheittain. Työhön on sisällytetty myös kuvaukset koulutuspaketista sekä suunnittelutarjoustyökalusta.

Työn tuloksena selvisi, että suurimmat muutokset koskevat tehtäväluettelon rakennetta ja luettelon luonteen muuttumista. Uusi tehtäväluettelo soveltuu paremmin suunnittelutarjouspyynnön laadintaan ja sen avulla tilaajan on helpompi määritellä hankkeensa rakennesuunnittelun laajuus. Tehtäväkuvaukset on määritelty aiempaa tarkemmin, mikä edesauttaa suunnittelutyön hallintaa ja vähentää epätietoisuutta suunnittelutyön laajuudesta. Uuden tehtäväluettelon käyttö parantaa myös suunnittelutoimiston taloudenhallintaa ja helpottaa suunnittelutarjousten laadintaa.

Opinnäytetyössä luotua suunnittelutarjoustyökalua tullaan käyttämään toimeksiantajayrityksessä. Työkalu helpottaa tehtäväpohjaisen tarjouksen laskentaa ja luo samalla tarkastuslistan rakennesuunnittelijalle. Tehtäväluettelon RAK 12 lopullista versiota ei ollut vielä julkaistuna työn tekemisen aikaan, joten lopullisessa versiossa saattaa olla muutoksia, joita työssä ei ole käsitelty.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste