Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

LIKVORNÄYTTEEN OTTAMINEN LANNEPISTONA JA POTILAAN OHJAAMINEN TOIMENPITEESSÄ : Perehdytysvideo sairaanhoitajille ja hoitotyön opiskelijoille

Kantia, Tuija; Puumalainen, Tiina-Mari (2013)

 
Avaa tiedosto
tuija_kantia.pdf (590.7Kt)
Lataukset: 


Kantia, Tuija
Puumalainen, Tiina-Mari
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013060312512
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantaja oli PIUHA-projekti. Opinnäytetyö toteutettiin toiminnallisena opinnäytetyönä. Opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä perehdytysvideo sairaanhoitajille ja hoitotyön opiskelijoille aivo-selkäydinneste- eli likvornäytteen ottamisesta lannepistona ja potilaan ohjaamisesta toimenpiteen aikana. Videossa käsiteltiin likvornäytteen ottamista aikuiselta. Opinnäytetyön tavoite oli yhtenäistää likvornäytteen ottoon liittyviä käytänteitä Keski-Suomen sairaanhoitopiirissä. Videon käsikirjoitus perustuu ajantasaiseen ja näyttöön perustuvaan lähdemateriaaliin. Opinnäytetyön kirjallinen osuus tukee videota ja antaa lisätietoa perehdytyksestä, potilaan ohjaamisesta ja likvornäytteen ottamisesta.
Perehdyttämisestä hyötyy koko työyhteisö. Perehdyttämisen avulla uusi työntekijä tutustuu toimenkuvaansa ja työyhteisön toimintatapoihin. Hoitoalalla perehdytyksen tulee olla tehokasta ja joustavaa. Video on käyttökelpoinen ja taloudellinen väline perehdyttämisessä. Videon avulla opeteltava asia tulee tutummaksi. Hoitohenkilöstöllä tulee olla hyvät potilasohjausvalmiudet. Ohjauksen tavoitteena on tukea potilasta tekemään itse hoitoaan koskevat päätökset. Likvornäytteen ottamisessa potilaan ohjauksella pyritään varmistamaan se, että potilas tietää, miksi ja miten tutkimus tehdään.
Likvornäytteen tutkimus tehdään esimerkiksi epäiltäessä keskushermoston infektioita tai tulehduksellisia sairauksia. Lannepiston suorittaa aina lääkäri. Sairaanhoitajan tehtävät toimenpiteessä ovat potilaan ohjaus, toimenpiteen valmistelu ja lääkärin avustaminen. Potilaan ohjaaminen oikeaan asentoon ja potilaan liikkumattomuus toimenpiteen aikana ovat tärkeimpiä asioita onnistuneen lannepiston suorittamisessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste