Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Elokuvan roolitus : koekuvaus ohjaajan työvälineenä näyttelijävalinnassa

Niemi, Katja (2013)

 
Avaa tiedosto
Niemi_Katja.pdf (352.0Kt)
Lataukset: 


Niemi, Katja
Turun ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013060613286
Tiivistelmä
Kirjallinen opinnäytetyöni käsittelee koekuvausprosessia näyttelijöiden valinnassa elokuvan rooleja täytettäessä. Pohdin oman kokemukseni sekä ammattilaishaastattelujen pohjalta koekuvauksen merkitystä elokuvan teossa sekä tapoja koekuvata näyttelijöitä. Hyvä roolitus on suuri osa elokuvan taiteellista onnistumista ja hyvä elokuva elää näyttelijöidensä kautta. Esittelen tapoja, joilla rooliin sopivan, hyvän näyttelijän voi oppia tunnistamaan ja siten roolittamaan elokuvan hyvin. Työssäni käsittelen myös eroja ammattilaisnäyttelijöiden ja amatöörien roolituksen välillä.

Koekuvaus voidaan järjestää monilla tavoilla. Se voi olla rento kahdenkeskinen tapaaminen ohjaajan ja näyttelijän välillä, tai se voi olla hyvinkin organisoitu kuvaustilanne, johon näyttelijä on saanut etukäteen tekstin harjoiteltavaksi.

Ammattilaisnäyttelijöiden koekuvaaminen on harvinaisempaa kuin amatöörinäyttelijöiden, ja näiden ryhmien koekuvaukset ovat usein erilaiset. Ammattilaisten koekuvauksessa on kyse rooliin sopivan näyttelijän löytämisestä, eikä silloin testata näyttelijän ammattitaitoa. Amatöörien kohdalla koekuvaus on rooliin sopivuuden arvioimisen lisäksi sen arviointia, kykeneekö henkilö olemaan luonnollinen ja uskottava kameran edessä, eli onko hänellä näyttelijäntaitoa.

Päämääränä koekuvauksessa on aina löytää parhaiten sopiva näyttelijä johonkin rooliin. Koekuvaus on tämä prosessi, jolla näyttelijää etsitään.

Yksittäisten näyttelijävalintojen lisäksi koekuvauksella etsitään hyvää ja toimivaa näyttelijöiden kokonaisuutta (engl. ensemble).
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste