Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Synnytys - naisen maraton? : Tapaustutkimus synnytyksen aikaisesta fyysisestä kuormituksesta ja stressireaktioista sydämen sykevälivaihteluun perustuvan analyysin avulla mitattuna

Kauppinen, Reetta-Leena; Kivinummi, Niina (2013)

 
Avaa tiedosto
reetta_kauppinen.pdf (346.1Kt)
Lataukset: 


Kauppinen, Reetta-Leena
Kivinummi, Niina
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013060613237
Tiivistelmä
Synnytystä pidetään yhtenä naisen elämän rankimmista ja kuormittavimmista kokemuksista. Raskausajan fyysiset ja psyykkiset muutokset valmistavat naista kohtaamaan siihen liittyvää kipua, pelkoa, ahdistuneisuutta sekä fyysisiä ponnisteluja. Edellä mainitut tekijät ovat hyvin subjektiivisia ja hankalasti mitattavissa, eikä niistä ole tehty liiemmin tutkimusta.

Sydämen sykevälivaihtelulla tarkoitetaan kahden sydämen lyönnin välistä aikaa ja niissä tapahtuvaa vaihtelua. Tähän vaihteluun ovat yhteydessä muun muassa stressireaktiot ja palautuminen, fyysinen aktiivisuus sekä liikunta ja siitä palautuminen. Myös autonomisen hermoston reaktiot, kuten sileän lihaskudoksen toiminta, näkyvät vahvasti sykevälivaihtelussa.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää tapaustutkimuksen muodossa synnytykseen liittyvän fyysisen kuormituksen ja stressireaktioiden määrää ja laatua Firstbeat Bodyguard-mittaria ja Hyvinvointianalyysia apuna käyttäen. Tutkimus oli ensimmäinen tällä menetelmällä toteutettu, joten projektimme tavoitteena oli ensisijaisesti saada tietoa Hyvinvointianalyysin sovellettavuudesta uuteen käyttöympäristöön ja uudelle käyttäjäryhmälle. Tämän lisäksi osatavoitteena oli tarkastella,kuinka Hyvinvointianalyysistä saatua tietoa voi raskausvalmennukseen sisältyvässä fysioterapeuttisessa neuvonnassa hyödyntää.

Tutkimuksessa vertailtiin kahta nuorta toissynnyttäjää raskauden ja synnytyksen aikaisten mittausten kautta. Tutkimuksen kautta huomattiin, että synnytyksen ensimmäiseen vaiheeseen liittyy erityisesti henkistä kuormitusta, kun taas synnytyksen ponnistusvaiheessa fyysisen kuormituksen rooli korostui. Rentoutumisella huomattiin olevan merkitystä erityisesti synnytyksen ensimmäisen vaiheen aikana. Tutkimuksen kautta löydettiin useita jatkotutkimusaiheita liittyen muun muassa fysioterapeutin antamaan neuvontaan synnytykseen liittyvissä valmennuksissa sekä fyysisen harjoittelun vaikutuksiin synnytyksen kuormittavuuden kokemisessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste