Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kryptovaluuttojen kvanttiuhat

Tyllilä, Kalle (2022)

 
Avaa tiedosto
Kryptovaluuttojen kvanttiuhat K Tyllilä 2021.pdf (466.1Kt)
Lataukset: 


Tyllilä, Kalle
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202201051070
Tiivistelmä
Ensimmäinen yleisesti tunnettu lohkoketjuteknologiaan perustuva käytännön sovellus oli kryptovaluutta bitcoin. Lohkoketjussa tieto hajautetaan ja tietoa ylläpitävät niin kutsutut louhijat ja lohkoketjuverkon muodostaa samassa verkossa operoivat tehokkaat tietokoneet.
Eräs lohkoketjuteknologian tärkeimmistä ominaisuuksista on, että ketjun lohkoihin voidaan lisätä vain uutta tietoa, eikä tietoa pysty enää jälkikäteen muuttamaan ja se on suljettu muutoksilta, jonka muuttumattomuuden varmistaa ns. tarkiste.

Lohkoketjun sisältämiin lohkoihin voidaan tallentaa teoriassa mitä tahansa tietoa, joten lohkoketjuteknologialla voidaan toteuttaa esimerkiksi valtakunnallinen äänestys luotettavasti. Lohkoketjuteknologialla kyetään eliminoimaan väärinkäytösten ja väärennösten mahdollisuus.

Kvanttitietokoneet kuitenkin muodostavat tulevan uhan monimutkaisemmillekin salausmenetelmille ja perinteiset salausmenetelmät, kuten RSA ja Elliptisen käyrän salausmenetelmä ovat uhattuna. Kvanttitietokoneiden laskentateho ja kvanttilaskenta kvanttialgoritmeillä kuten Shorin- tai Groverin algoritmeilla voidaan nähdä sekä turvallisuutta lisäävänä, että turvallisuutta uhkaavana mahdollisuutena.
Kryptovaluutta kiinnostaa kyberrikollisia ja yleisimmät niiden suojauksiin kohdistuvat uhat ovat 51%-hyökkäys, DDOS-hyökkäys sekä BGP-hyökkäys. Kryptovaluuttojen kvanttiuhat voidaan puolestaan jakaa kahteen erilaiseen algoritmiluokkaan, joista toinen rakentuu Shorin algoritmin ja toinen Groverin algoritmin hyödyntämiseen.

Riskievaluaatiossa verrataan tunnetuimpien kryptovaluuttojen suojautumispotentiaalia Shorin sekä Groverin algoritmeja hyödyntäviä kvanttihyökkäyksiä vastaan ja läpikäydään kryptovaluuttojen riskiluokitukset.
Kvanttivarmoiksi kryptovaluutoiksi nostetaan Mochimo ja QRL. Mochimo suojautuu Chain Crunch TM teknologian taakse ja QRL suojautuu hajautus-salaukseen perustuviin digitaalisiin allekirjoituksiin.

Pohdintaosiossa todetaan, että kvanttivarmat kryptovaluutat ovat arvokas tulevaisuuden sijoituskohde ja se karkea tosiasia, että kvanttitietokoneiden käytännön implementaatiot tulevat luomaan uusia ja ennalta tuntemattomia uhkia ja haavoittuvuuksia.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste