Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Psykososiaalisen hoidon käyttö päihdetyössä : Kokkolan A-klinikan asiakkaiden näkökulma

Torppa, Josefiina; Tauriainen, Katriina (2009)

 
Avaa tiedosto
tauriainen_katriina_torppa_josefiina.pdf (725.3Kt)
Lataukset: 


Torppa, Josefiina
Tauriainen, Katriina
Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulu
2009
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200912168036
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli tutkia psykososiaalisen hoidon käyttöä päihdetyössä Kokkolan A-klinikan asiakkaiden näkökulmasta. Tavoitteena oli selvittää Kokkolan A-klinikan asiakkaiden kokemuksia A-klinikkakäynneistä ja siitä, miten ne ovat vaikuttaneet asiakkaiden elämäntilanteisiin ja toimintakykyyn. Lisäksi tutkittiin onko A-klinikan antamista psykososiaalisista hoidosta ollut apua, eli vastaavatko ne asiakkaiden tarvetta. Työn tarkoituksena oli tuoda esille asiakkaiden näkökulmaa psykososiaalisten hoitojen hyödyllisyydestä ja auttaa palvelujen tuottajia huomioimaan se palveluja suunniteltaessa ja järjestettäessä.

Tutkimusaineisto kerättiin kyselylomakkeilla huhti-toukokuussa 2009. Tutkimukseen otettiin otos kuukauden aikana A-klinikalla käyviä asiakkaita, joille A-klinikan työntekijät jakoivat kyselyitä asiakaskäyntien yhteydessä. Otannan kooksi muodostui 27. Kysely oli pääosin kvantitatiivinen, mutta sisälsi myös kvalitatiivisia piirteitä.

Tutkimustulosten mukaan A-klinikalta saatu apu vastaa asiakkaiden tarvetta sosiaalisten ongelmien, arkielämässä selviytymisen ja psyykkisten ongelmien osalta. Tulosten mukaan A-klinikkakäynnit vaikuttavat lähes pelkästään positiivisesti elämänhallintaan, itsetuntoon, elämän merkityksellisyyteen ja arjessa selviytymiseen. Ihmissuhdeongelmien määrä näyttää suurimmalla osalla pysyvän samana tai vähentyvän käyntien myötä. Eniten ongelmat näyttävät vähentyvän asiakkaiden perhesuhteissa. A-klinikkakäyntien vaikutus asiakkaiden työelämään näkyy parhaiten työmotivaation parantumisena. Lisäksi työteho ja työssä jaksaminen näyttävät paranevan huomattavasti. Tutkimuksen mukaan useimpien asiakkaiden päihteidenkäyttö vähenee ja osalla jopa loppuu kokonaan A-klinikkakäyntien myötä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste