Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Web- ja mobiilikäyttöliittymän suunnittelu : Kuntosalin toiminnanohjausjärjestelmän asiakaskäyttöliittymät

Vainio, Riikka (2013)

 
Avaa tiedosto
Vainio_Riikka.pdf (2.192Mt)
Lataukset: 


Vainio, Riikka
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013100115740
Tiivistelmä
Ihmisten vaatiessa yksilöllisempää ja joustavaa palvelua, kuntosalien toiminnanohjausjärjestelmien kysyntä kasvaa. Asiakaskunta on kuitenkin hyvin kirjava ja tästä syystä toiminnanohjausjärjestelmän käyttöliittymän käytettävyys on yksi tärkeimmistä myynnin kilpailuvalteista. Jotta Polar Electro Oy pysyisi kilpailun kärjessä myös tulevaisuudessa, he haluavat päivittää Club Management by Polar -järjestelmän käyttöliittymät nykyaikaisiksi ja helppokäyttöisemmiksi.

Opinnäytetyön tavoitteena oli suunnitella uudet rautalankamallit Polarin Club Management -toiminnanohjausjärjestelmän asiakaskäyttöliittymästä sekä sen mobiiliversiosta. Polar Electro Oy:n vuonna 2006 lanseeraama Club Management by Polar -järjestelmän asiakaskäyttöliittymä sisältää kuntosalin ryhmäliikuntakalenterin, tuntivarausjärjestelmän sekä asiakkaan omat tiedot ja avoimet laskut.

Suunnittelua varten kehitettiin oma prosessimalli, jossa hyödynnettiin käyttöliittymä- ja iteratiivista suunnittelumallia. Prosessin alussa hankittiin tietoperustan lisäksi käyttäjätietoa haastatteluin ja arvioitiin nykyisen käyttöliittymän käytettävyyttä heuristisen asiantuntija-arvioinnin avulla. Taustatiedon pohjalta suunniteltiin kaksi erilaista rautalankamalliversiota webkäyttöliittymästä sekä yksi mobiiliversio. Näille rautalankamalleille tehtiin käytettävyystestejä kolmessa iteraatiossa, eli löydetyt käytettävyysongelmat korjattiin jokaisen testikierroksen jälkeen. Iteratiivinen suunnittelu mahdollisti myös korjausten toimivuuden tutkimisen.

Toimeksiantaja voi hyödyntää opinnäytetyön tuloksia käyttöliittymän uudelleen suunnittelussa. Heuristisen arvioinnin tulokset paljastivat nykyisen käyttöliittymän ongelmakohdat. Lisäksi haastatteluissa ja käytettävyystutkimuksessa kerätty käyttäjätieto kertoo nykyaikaisen käyttäjän ajatusmaailmasta ja tarpeista. Tärkeimpänä tuloksena pidetään kuitenkin edellä mainitun tiedon avulla suunniteltuja käyttöliittymän rautalankamalleja, jotka antavat hyvän pohjan jatkokehitykselle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste