Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kyselytutkimus taloushallinnon ulkoistamisesta

Sinijärvi, Katja (2013)

 
Avaa tiedosto
Sinijarvi_Katja.pdf (862.2Kt)
Lataukset: 


Sinijärvi, Katja
Tampereen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013100415851
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, millaisia toimintoja toimeksiantaja yrityksen asiakkaat ovat kiinnostuneita ulkoistamaan nykyisten ulkoistettujen toimintojen lisäksi. Tarkoituksena oli selvittää, onko toimeksiantajan järkevää lähteä panostamaan lisäpalveluiden tarjoamiseen asiakkailleen. Kyselytutkimus toteutettiin kvantitatiivisena kyselytutkimuksena. Kyselylomake lähetettiin sähköisenä toimeksiantajan asiakkaille.

Tuloksista kävi ilmi, että kiinnostus taloushallinnon monipuolisempaan ulkoistamiseen oli melko vähäistä. Sisäisen laskennan toimintojen ulkoistaminen kiinnosti hieman enemmän kuin ulkoisen laskennan toimintojen ulkoistaminen. Konsultointipalvelut kiinnostivat vastaajia eniten. Tutkimuksessa kartoitettiin myös kiinnostusta henkilöstövuokraukseen tilitoimiston kautta. Teoreettiseksi viitekehykseksi valittiin ulkoistaminen ja taloushallinnon toiminnot.

Tutkimuksen tuloksiin vaikutti melko alhaiseksi jäänyt vastausprosentti, mihin vaikuttivat kyselyn ajankohta ja tekniset ongelmat. Lisäksi tutkimukseen vastanneet yritykset olivat pieniä alle kymmenen hengen yrityksiä, minkä voidaan olettaa vaikuttaneen tuloksiin. Kiinnostus ulkoistamiseen jäi melko pieneksi, mutta konsultointipalvelut erottuivat selkeästi palveluna, jota kohtaan kiinnostus oli suurempaa. Erityisesti konsultointi verotukseen liittyvissä asioissa kiinnosti monia.

Tutkimuksesta saataisiin luultavasti enemmän irti ja monipuolisemmat vastaukset, jos se toteutettaisiin uudelleen toisena ajankohtana. Mukaan olisi hyvä saada myös isompia yrityksiä. Tällöin esimerkiksi henkilöstövuokraus ja sähköiset palvelut kuten sähköinen laskujen kierrätys ja sähköinen arkistointi voisivat saada enemmän kannatusta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste