Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Seinäjoen ammattikorkeakoulusta valmistuneiden restonomien työllistyminen

Laitila, Anna (2013)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Laitila_Anna.pdf (963.9Kt)
Lataukset: 


Laitila, Anna
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013101416092
Tiivistelmä
Seinäjoen ammattikorkeakoulu kouluttaa restonomeja palvelujen tuottamisen ja johtamisen koulutusohjelmassa. Koulutusohjelma antaa valmiudet työskennellä matkailu-, ravitsemis- ja talousalan asiantuntija- ja kehittämistehtävissä, myynti- ja markkinointitehtävissä, esimiehenä ruokapalveluissa tai itsenäisenä yrittäjänä. Monipuolinen koulutus antaa valmistuneelle monia mahdollisuuksia työllistyä.
Tämä opinnäytetyö oli määrällinen tutkimus, jonka perusjoukkona olivat Seinäjoen ammattikorkeakoulusta vuosina 2011 ja 2012 valmistuneet nuoriso- ja aikuisryhmien restonomit (AMK). Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää, ovatko valmistuneet restonomit työllistyneet heti koulutustaan vastaaviin töihin ja onko työllistyminen ollut sujuvaa. Tutkimukseen osallistui 49 restonomia ja vastausprosentti oli 71 %.
Restonomeista (AMK) 48 % työllistyi heti koulutustaan vastaaviin töihin. Tärkeim-pinä ja helpoimpina väylinä työmarkkinoille pidettiin TE -toimiston työnvälityspalveluita, vanhoja työpaikkoja ja opiskeluaikaisia harjoittelupaikkoja. Lisäksi suhteiden ja kontaktien todettiin auttavan työnhakutilanteissa. Vastaajista 81 % piti työllistymistä helppona tai melko helppona. Suurin osa oli tyytyväisiä työtehtäviinsä ja melkein kaikkien mielestä koulutus oli vastannut suoraan työelämän haasteisiin. Restonomien bruttotulojen mediaani oli 1500 -2000 euroa kuukaudessa.
Tutkimuksen mukaan Seinäjoen ammattikorkeakoulusta valmistuneiden res-tonomien työllistymistilannetta voidaan pitää hyvänä. Koulutusta täysin vastaavaa työtä on vaikea saada heti valmistumisen jälkeen, mutta muutaman vuoden työkokemuksen jälkeen esimiestyö on helpommin mahdollista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste