Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

PSHP:n hoitohenkilöstölle annetun MRSA-ohjeen noudattaminen TAYSin leikkausyksiköissä

Hangasmäki, Mika; Ahola, Heidi (2009)

 
Avaa tiedosto
Valmis oppari 26112009.pdf (389.6Kt)
Lataukset: 


Hangasmäki, Mika
Ahola, Heidi
Pirkanmaan ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200912117693
Tiivistelmä
Suomessa MRSA eli metisilliinille resistenttien staphylococcus aureus-tapausten määrä on kasvanut aiempiin vuosiin nähden. Tartuntojen torjuminen on tärkeää erityisesti leikkauksiin joutuvilla potilailla, joilla on suurempi riski saada MRSA-infektio. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on selvittää hoitohenkilökunnan tietoisuutta MRSA-ohjeesta ja sen noudattamista Pirkanmaan sairaanhoitopiirin leikkausyksiköissä Tampereen yliopistollisessa sairaalassa. Selvitys painottuu erityisesti suojainten käyttöön, leikkaussalijärjestelyihin, tiedottamiseen ja eritetahradesinfektioon intraoperatiivisessa hoitovaiheessa.

Opinnäytetyö on tehty kvantitatiivista eli määrällistä tutkimusmenetelmää käyttäen. Aineisto kerättiin kyselykaavakkeella TAYSin leikkausosastoilta. Tutkittavina kohteina olivat perioperatiiviset sairaanhoitajat. Teoreettisina lähtökohtina ovat MRSA, sairaanhoitajan toiminta leikkaussalissa ja aseptiikan toteutuminen MRSA- leikkauksen edellyttämällä tavalla.

Tulosten mukaan PSHP:n perioperatiiviset sairaanhoitajat ovat pääosin noudattaneet annettuja MRSA-ohjeita. Työkokemuksen määrä vuosissa mitattuna ei juuri vaikuttanut tietoisuuteen ohjeista tai niiden noudattamiseen. Mielenkiintoisena seikkana nousi kuitenkin eritetahradesinfektion toteuttaminen. Alle viiden vuoden työkokemuksen omaavista 38 % ei osannut vastata sen toteutustavasta. Muutoin hoitajat olivat valveutuneita esimerkiksi vaadittavien suojaimien käytöstä. Tulokset osoittivat sen, että ylimääräisiä varotoimia käytettiin melko useasti, vaikka ohjeet eivät niitä edellyttäneet.

Kyselyn tulosten perusteella MRSA-tilastojen kasvu ei ole selitettävissä perioperatiivisten sairaanhoitajien epätietoisuudella MRSA-ohjeesta. Sen sijaan ylimääräisten varotoimien käyttö osoittaa mahdollisesti leikkaussaliyksiköiden tiukennettuja toimipaikkakohtaisia käytäntöjä MRSA:n torjuntamenetelmistä sekä perioperatiivisten hoitajien henkilökohtaista perehtyneisyyttä asiaan. Jatkossa olisi mielenkiintoista vertailla tämän kyselyn tuloksia ja havainnoiden saatuja tuloksia MRSA-ohjeen noudattamisesta. Olisi mielenkiintoista selvittää, että mikäli hoitohenkilökunnan mukaan ohjeita noudatetaan perioperatiivisessa hoitovaiheessa, mistä MRSA-tilastojen kasvu johtuu.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste