Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Smärtlindring med tejp? : en fallstudie om kinesiotape som en del av dystoniklienters fysioterapi

Råholm, Sandra (2013)

Avaa tiedosto
Raholm_Sandra.pdf (42.19Mt)
Lataukset: 


Råholm, Sandra
Turun ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013112217858
Tiivistelmä
Tutkimuksen tarkoitus oli selvittää ja kuvailla millaisia vaikutuksia voidaan kinesioteippauksella saavuttaa Parkinson-liiton ry sopeutumisvalmennuskurssin aikaisessa fysioterapiassa sekä arkitoiminnoissa arjessa. Tutkimuksessa tutkittiin dystoniakuntoutujien subjektiivisia kokemuksia kinesioteippauksen vaikutuksista. Tarkoitus oli tutkia voiko teippauksen avulla mahdollisesti vaikuttaa servikaalista dystoniaa sairastavien kuntoutujien kivunlievitykseen sekä pään asennon hallintaan. Tutkimuksen tavoite oli esittää tietoa miten kinesioteippaus voidaan hyödyntää dystoniakuntoutujien fysioterapiassa.
Tutkimus toteutui kvalitatiivisena tapaustutkimuksena puolistrukturoitua teemahaastattelua käyttäen. Tutkimusjoukkoon kuului neljä (n=4) servikaalista dystoniaa sairastavaa kuntoutujaa. Kuntoutujat haastateltiin ja tutkittiin yksilöllisesti. Kinesioteippi asetettiin kuntoutujien yksilöllisten oireiden mukaisesti. Sopeutumisvalmennuskurssin aikana teippauksen vaikutukset, keskittyen kipukokemuksiin ja asennon hallintaan, arvioitiin. Viikko kurssin jälkeen arvioitiin teippauksen vaikutukset päivittäisiin aktiviteetteihin (ADL) kotiympäristössä.
Tulokset näyttävät, että kinesioteipin käyttö osana servikaalisen dystoniakuntoutujan fysioterapiaa voi lisätä ADL:n laatua. Tutkimus näyttää, että kinesioteippauksella voidaan saavuttaa positiivisia vaikutuksia kivun lievityksessä; kolme neljästä tutkimusjoukosta koki positiivisia muutoksia kipukokemuksissa jo ensimmäisen kolme päivän aikana. Asennon hallinnassa ei tapahtunut suuria muutoksia. Ainoastaan yksi tutkimusjoukosta koki asennon hallinnan helpottuneen aktiivisen liikkeen aikana.
Tutkimuksen johtopäätös on, että kinesioteippi voi olla käyttökelpoinen ja hyödyllinen työkalu servikaalisen dystoniakuntoutujan kipuhoidossa. Tulokset ovat yksilöllisiä ja subjektiivisia, eikä tuloksia voida yleistää pienen tutkimusjoukon takia. Tutkimus tuotti suuntaa-antavaa ja kannustavaa tietoa kinesioteipin käytöstä ja vaikutuksista niille fysioterapeutille jotka työskentelevät kyseisen liikehäiriön parissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste