Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Valedo®Motion-terapialaitteiston hyväksyminen ja käyttökelpoisuus Tullinkulman Työterveydessä

Jarske, Heidi; Kolehmainen, Hanne (2013)

 
Avaa tiedosto
Jarske_Heidi-Kolehmainen_Hanne.pdf (1.344Mt)
Lataukset: 


Jarske, Heidi
Kolehmainen, Hanne
Tampereen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013120419917
Tiivistelmä
Teknologian kiihtyvän kehityksen myötä teknologian hyväksymistä ja käyttökelpoisuutta on alettu tarkastelemaan myös terveydenhuollossa. Uusia innovaatioita kehitetään jatkuvasti, mutta huonon käytettävyyden ja hyödyllisyyden takia vain osa niistä päätyy käyttöön. Yksi uusista innovaatioista on Hocoma AG:n (Sveitsi, Volketswil) kehittämä Valedo®Motion-terapialaitteisto (2010), joka on suunnattu alaselkäkipupotilaan kuntoutukseen. Valedo®Motionin käyttökelpoisuutta ja käytön mielekkyyttä on tutkittu Sveitsissä, mutta Suomessa toteutettuja tutkimuksia ei ole toistaiseksi vielä saatavilla.

Opinnäytetyö oli Valedo®Motionin maahantuojan Fysioline Oy:n (Suomi, Tampere) toimeksianto. Tavoitteena oli tutkia Valedo®Motion-terapialaitteiston käyttökelpoisuutta. Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää Tullinkulman Työterveyden työfysioterapeuttien ja heidän asiakkaidensa kokemuksia laitteistosta sekä arvioida käytön määrään ja käyttökokemuksiin vaikuttaneita tekijöitä. Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisen tutkimuksen metodeja hyödyntäen. Aineisto kerättiin kyselylomakkeella ja käsiteltiin aineistolähtöisen sisällönanalyysin keinoin.

Tullinkulman työfysioterapeutit hyödynsivät Valedo®Motionia itsenäisesti erittäin vähän. Heidän antamista vastauksista ilmeni, että laitteisto sopii parhaiten yksityisiä fysioterapiapalveluita tuottaville yrityksille, joissa asiakas käy vastaanotolla säännöllisesti. Tullinkulman työfysioterapeutit kokivat, että laitteisto voi olla hyödyllinen erityisesti asiakkaan kannalta, mutta työfysioterapeuttien käyttökokemukset olivat pääosin negatiivisia liittyen käytön hankaluuteen. Negatiivisiin käyttökokemuksiin vaikutti selvimmin ajan puute, käyttöympäristö sekä motivaatio. Asiakkaat kokivat laitteiston ja sillä harjoittelun puolestaan pääosin positiivisena. Jatkossa olisi mielenkiintoista tutkia, mitkä tekijät selittävät teknologian hyväksymistä ja käyttöönottoa erityisesti fysioterapeuteilla. Lisäksi olisi hyvä tutkia, onko fysioterapeuttien ja asiakkaiden käyttökokemuksissa eroa isommassa aineistossa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste