Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

TAA TAA JA TI-TI TAA, EI VOI OLLA HAUSKEMPAA! : Ti-Ti Nalle ja perhematkailu

Ahlvik, Eva-Marie (2009)

 
Avaa tiedosto
ahlvik_ eva-marie.pdf (521.3Kt)
Lataukset: 


Ahlvik, Eva-Marie
Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201001101151
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä paneuduttiin selvittämään kohderyhmän tarpeiden tiedostamisen tärkeys sekä hyvän asiakaspalvelun vaikutuksia. Työssä pohdittiin myös sitä kuinka tärkeää on saada tuote asiakkaiden tietoisuuteen, jolloin mainonnalla on keskeinen rooli. Työssä painotettiin mainonnan tärkeyttä erityisesti perhematkailussa, koska lapset vaikuttavat vanhempiensa ostopäätöksiin ollessaan myös itse kuluttajia.
Työssä esiteltiin musisoiva nalleperhe ja Ti-Ti Nalle elämystalo. Opinnäytetyö oli toiminnallinen ja koostui kahdesta toiminnallisesta osiosta. Ensimmäisessä osiossa suunniteltiin
matka Ti-Ti Nalle elämystaloon ja toisessa osiossa toteutettiin perhematka. Perhematkalla oli
mukana lapsi, jota haastateltiin matkan jälkeen. Tämä toimi yhtenä tiedonkeruumenetelmänä. Opinnäytetyön keskeisimmäksi pohdinnaksi osoittautuivat syyt, mitkä vaikuttavat Ti-Ti Nallen suosioon pikkulasten keskuudessa. Tätä lähdettiin selvittämään havainnoimalla 3-vuotiaita lapsia musiikkileikkikoulussa sekä tutustumalla Hans Günther Bastianin tutkimukseen, joka käsitteli musiikin vaikutuksia lapseen. Työn edetessä käsiteltiin musiikin vaikutuksia lapsiin,ja selvitettiin miksi lapset jaksavat keskittyä Ti-Ti Nalle konserteissa.
Opinnäytetyö käsitteli matkailua perheiden näkökulmasta. Haluttiin tietää, mitä erityisasioita on otettava huomioon, kun matkalla on lapsia matkustamassa eri kulkuneuvossa ja minkälainen on perheystävällinen kohde. Tätä asiaa pyrittiin selvittämään haastattelemalla viisi perhettä.
Opinnäytetyön tavoite oli löytää keinoja, jolla perhematkailu voisi olla koko perheelle antoisaa. Työssä otettiin esille hyvin käytännöllisiä ja realistisia asioita, joihin on hyvä varautua
kun suunnitellaan perhematkaa. Opinnäytetyössä pyrittiin löytämään syitä, miksi juuri Ti-Ti Nalle olisi tuotteena perhematkailijoille hyvä kohde. Opinnäytetyössä pyrittiin kannustamaan perheitä lähtemään matkalle muun muassa yhteisen laatuajan löytämiseksi sekä
joustavuuskasvatuksen vuoksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste