Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työmaa-alueen suunnittelu ja betonitöiden laadunhallinta pientyömaalla

Vuorinen, Aki (2013)

 
Avaa tiedosto
Vuorinen_Aki.pdf (2.292Mt)
Lataukset: 


Vuorinen, Aki
Tampereen ammattikorkeakoulu
2013
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201401051050
Tiivistelmä
Työmaa-alueen käytön suunnittelu on varsinkin pienillä työmailla varsin tuntematon käsite. Suunnitelmia vaaditaan varsin vähäpätöisiltäkin tuntuvista työvaiheista ja erityi-sesti itseoppineet rakentajat eivät pysy, tai halua pysyä, ajan tasalla vaatimuksista. Sama pätee myös muuhunkin rakentamiseen. Betonivalukaan ei enää ole vain massan kaata-mista muottiin, vaan siihen liittyy paljon työturvallisuusnäkökohtia ja teknistä tietoutta materiaalista.

Tämä opinnäytetyö on kolmeosainen projekti. Ensimmäisessä osassa on asiakkaan työ-maalle työmaa-alueen käytön suunnitelmat. Pääpainona suunnitelmien laadinnassa on työturvallisuus. Tämä osa työstä toteutettiin kesällä 2012 Matinvuoren vedenottamo-työmaalla Janakkalassa.

Toisessa osassa ovat asiakkaalle laaditut betonityösuunnitelmat, personoidut betonointi-pöytäkirjat ja betonityönjohtamisen läpikäynti samassa rakennuskohteessa. Kohteessa valettaessa täytettiin betonointipöytäkirjaa, johon merkittiin Suomen rakennusmääräys-kokoelma B4:ssä määritellyt tiedot vaatimusten mukaisesti.

Kolmas osa käsittelee muita kohteen työvaihesuunnitelmia, kuten runko- ja kattoraken-tamisen vaiheen. Näissäkin pääpaino on työturvallisuudessa työmaalla ja siinä, miten se toteutetaan ennakkosuunnittelulla.

Kokonaisuuden tarkoitus on antaa punainen lanka henkilölle, joka toimii projektissa, jossa vanha maailmankuva kohtaa nykyajan vaatimukset.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste