Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pintakosteuden mittaus ja vaikutus kartongin valmistukseen

Viskari, Lauri (2022)

 
Avaa tiedosto
Viskari_Lauri.pdf (1.331Mt)
Lataukset: 


Viskari, Lauri
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202201301834
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää Metsä Board Oyj Takon kartonkikone 1:lle puristinkuormien ja alkuosan höyrynpaineiden vaikutus kartongin pintakosteusprofiiliin ja pintakosteustasoon ennen jenkkisylinteriä. Työn tarkoituksena oli löytää pintakosteusmittapalkkia hyödyntäen kartonkikoneelle ajotapa ja pintakosteustaso, jossa kartongin pintakosteusprofiili, visuaalinen laatu ja kartongin pinta- ja lujuusominaisuudet olisivat parhaimmillaan.

Teoriaosuudessa käsiteltiin taivekartonkia ja sen ominaisuuksia sekä esiteltiin valmistusprosessia ja yleisiä taivekartongin käyttökohteita. Teoreettisessa osuudessa selvitettiin kartongin kosteuden hallintaa ja siihen vaikuttavien prosessinosien toimintaa sekä esiteltiin kartongin laatusuureiden mittaustapoja ja mittalaiteratkaisuja.

Kokeellisessa osassa toteutettiin koeajosarjoja, joissa muutettiin kartonkikoneen alkukuivatusosan höyrynpaineita sekä puristinkuormia. Koeajosarjoja edelsi uuden pintakosteusmittapalkin investointi ja käyttöönotto. Koeajosarjoissa tehtyjen muutosten vaikutuksesta kartonkiraina johdettiin eri kosteudessa jenkkisylinterille. Koeajojen avulla selvitettiin tehtyjen muutosten vaikutusta pintakosteusprofiiliin, visuaaliseen laatuun ja kartongin pinta- ja lujuusominaisuuksiin.

Tulosten analysoinnin perusteella saatiin muodostettua kartonkikoneelle pintakosteustavoite ennen jenkkisylinteriä, jossa kartongin optitopoarvo, palstautumislujuus ja visuaalinen laatu olivat parhaimmillaan. Johtopäätösten perusteella pintakosteustasoon voitiin vaikuttaa tehokkaasti muuttamalla höyrynpaineita. Pintakosteuden poikkirataprofiiliin ei pystytty vaikuttamaan tehdyillä muutoksilla, mutta puristinkuormia kasvattamalla kartongin pintakosteutta saatiin laskettua ilman laadullisia ongelmia. Tämän avulla voidaan vähentää höyryn kulutusta alkuosalla ja tämä myös vähentää kartonkikoneen energiankulutusta.

Luottamuksellinen aineisto on poistettu julkisesta versiosta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste