Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

SPARK-lomakkeet toimintaterapian tavoitteen asettamisen työkaluna : tutkimuksellinen kehittämistyö

Nyman, Noora (2021)

Avaa tiedosto
Opinnaytetyo_Nyman_Noora.pdf (693.5Kt)
Lataukset: 


Nyman, Noora
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202202022026
Tiivistelmä
Toimintaterapiassa pyritään toimintakeskeisiin, konkreettisiin ja henkilölähtöisiin tavoitteisiin, jotka tähtäävät asiakkaan elämänlaadun parantamiseen. Tavoitteen asettaminen on tärkeä ja haastava vaihe toimintaterapiaprosessissa. Toimintaterapeutti ja tietokirjailija Sue Parkinson on kehittänyt tavoitteiden asettamisen tueksi sarjan lomakkeita. Lomakkeiden tarkoituksena on yksinkertaistaa toimintaterapiaprosessia,
tukea toiminnallisuuden jäsennystä sekä ohjata toimintaterapeuttia ytimekkääseen raportointiin. Lomakkeet käännettiin suomeksi HUS Psykiatrian ja Parkinsonin yhteistyönä. Suomessa lomakkeet nimettiin SPARK-lomakkeiksi ja otettiin käyttöön HUS Psykiatriassa keväällä 2021. Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa HUS Psykiatrian toimintaterapeuttien käyttökokemuksia uusista tavoitelomakkeista. Tavoitteena oli esittää suosituksia SPARK-lomakkeiden käyttöönoton edistämiseksi HUS Psykiatriassa.
Opinnäytetyö toteutettiin tutkimuksellisena kehittämistyönä. Aineistoa laadullista tutkimusta varten kerättiin kahdella fokusryhmähaastattelulla, jotka videotallennettiin. Litteroitu aineisto koodattiin ja analyysimenetelmänä käytettiin teemoittelua. Tutkimuksellisen kehittämistyön tuotoksena laadittiin suositukset SPARK-lomakkeiden käyttöönoton helpottamiseksi ja edistämiseksi HUS Psykiatriassa. Kehittämistyö jatkuu
suomenkielisen ohjeistuksen laatimisella opinnäytetyössä esitettyjen suositusten mukaisesti.
Opinnäytetyöprosessin aikana toteutettiin myös Sue Parkinsonin kanssa kyselytilaisuus, jossa tutkimukseen osallistuneilla toimintaterapeuteilla oli mahdollisuus keskustella ja esittää kysymyksiä lomakkeiden käytöstä niiden kehittäjälle. Aihealueet tilaisuuteen kerättiin ensimmäisen ryhmähaastattelun perusteella. Kyselytilaisuudesta koostettiin muisto, jota hyödynnetään suomenkielisen käyttöohjeen toteuttamisessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste