Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

LUOMUVILJATILAN MUUTTAMINEN LUOMUEMOLEHMÄTILAKSI

Hasu, Tommi-Tapani (2014)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Tommi-Tapani Hasu OPINNAYTETYO LUOMUKASVINVILJELYTILAN MUUTTAMINEN LUOMUEMOLEHMATILAKSI.pdf (683.6Kt)
Lataukset: 


Hasu, Tommi-Tapani
Hämeen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405065973
Tiivistelmä
Opinnäytetyön taustana on suunnitelma siirtyä luomukasvinviljelytilasta luomuemolehmätilaksi. Työn on tilannut Maatalousyhtymä Mattinen Kouvolasta, jolle tämä suunnitelma on ajankohtainen.

Työn tavoitteena on selvittää, onko tuotantosuunnanvaihdos järkevää ja kartoittaa mitä asioita pitää ottaa mahdollisessa muutoksessa huomioon. Työssä pyritään huomioimaan tilan nykyhetki ja lähtökohdat kasvattaa luomuemolehmiä. Työ on pyritty tekemään niin, että se palvelee juuri teet-täjätilaa, koska tuotantosuunnanvaihdokset ovat hyvin tilakohtaisia ratkai-suja.

Työn teoriaosuudessa on perusteltu muutosta peltoviljelyn, talouden ja ti-lan toiminnanmuutoksen näkökulmista. Eri näkökulmien tarkastelun jäl-keen on pyritty perustelemaan miksi tuotantosuunnanvaihdos olisi järkevää juuri kyseisellä tilalla. Työssä on käytetty tilan teettämää taloussuunnitelmaa, jossa mahdollinen tuotantosuunnanvaihdos on huomioitu.

Tämän lisäksi työssä on vertailtu luomuviljelyä Suomessa sekä Kaakkois-Suomessa.

Saatujen tietojen perusteella tuotantosuunnanvaihdos luomuviljatilasta luomuemolehmätilaksi näyttää olevan järkevää. Perustelut tähän ovat ta-loudelliset sekä viljelysteknilliset seikat. Suunnitelma sisältää riskejä: nämä ovat pääosin taloudellisia. Jos tuotantosuunnanvaihdos ei etene suunni-telman mukaan tai taloudessa tapahtuu jotain odottamatonta, niin niillä on suorannainen vaikutus myös suunniteltuun tuotantosuunnanvaihtoon.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste