Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Keittiötyön mitoitus : case Hyvinkään Ravitsemispalvelut Oy

Leppänen, Jenni (2022)

 
Avaa tiedosto
Leppanen_Jenni.pdf (754.8Kt)
Lataukset: 


Leppänen, Jenni
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202204215561
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli laskea keittiön todellinen työmäärä ja työvoiman tarve toimeksiantajana toimineelle Hyvinkään Ravitsemispalveluille. Tarkoituksena oli selvittää, onko työntekijöitä liikaa vai onko tarvetta lisätä työntekijöitä joihinkin työvuoroihin. Tuloksia tarkastellaan saatavilla raporteilla myös työhyvinvoinnin kannalta.

Aineistona työssä käytettiin CateNet-ohjelmaa, joka on keittiön työmäärälaskentaan tarkoitettu ohjelmisto. Ohjelmiston työaikapankkiin on valmiiksi laskettu keittiömitoituksessa tarvittavia työaikoja. Menetelminä työssä on käytetty haastatteluja sekä havainnointia.

Tutkimuksessa selvisi, että tarvittavien työntekijöiden määrä ohjelmistolla laskettuna on pienempi kuin tällä hetkellä käytettävissä oleva henkilömäärä keittiössä. Ylimääräisiä työtunteja tulee erityisesti arkipäivien osalta. Mitoitusta tehdessä ei ohjelman avulla selvinnyt, mihin työtehtäviin ylimääräiset tunnit sijoittuvat.

Tutkimuksessa saatiin selville, että viikonloppuun tulee lisätä molemmille päiville yksi työntekijä ja vastaavasti tulee miettiä, onko mahdollista lyhentää arkena työpäivien pituutta tietyissä työtehtävissä. Tutkimuksen tuloksia pystytään käyttämään ja päivittämään, mikäli työtavat tai keittiökoneet muuttuvat.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste