Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kehitysvammaisten liikuntatoiminnan kehittäminen Kouvolassa palvelumuotoilun keinoin

Vanhanen, Henna (2022)

 
Avaa tiedosto
Vanhanen_Henna.pdf (1.381Mt)
Lataukset: 


Vanhanen, Henna
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202204245801
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli luoda suunnitelma kehitysvammaisten liikuntatoiminnan kehittämisestä Kuusankoskella. Opinnäytetyö oli toiminnallinen ja menetelmänä käytettiin palvelumuotoilua. Projektin toimeksiantajana oli Kouvolan kaupunki ja kehittämistyö toteutettiin liikuntapalveluiden liikkumaan aktivoinnin yksikössä Kuusankosken alueella. Opinnäytetyö aloitettiin tammikuussa 2022 ja suunnitelma on tarkoitus ottaa käytäntöön syksyllä 2022.

Palvelumuotoiluprosessissa on neljä päävaihetta: löydä, määritä, kehitä ja tuota. Löydä- ja määritä-vaiheissa tunnistetaan ongelma, kun taas kehitä- ja tuota-vaiheissa kehitetään ratkaisu löydettyyn ongelmaan. Prosessissa vaihtoehtoja tuottavat ja vaihtoehtoja rajaavat ajattelutavat vuorottelevat. Prosessin alussa perehdyttiin tietoperustaan liittyen kehitysvammaisuuteen, liikkumiseen, soveltavaan liikuntaan sekä Kouvolan kuntastrategiaan. Asiakasymmärrystä kerättiin haastattelemalla eri sidosryhmien edustajia. Kerätty tieto tulkittiin ja analysoitiin, jonka perusteella luotiin asiakasprofiileja ja asiakkaan palvelupolku vahvistamaan asiakasymmärrystä. Lopuksi siirryttiin ideointivaiheeseen, jossa brainstorming eli aivoriihi -menetelmää käyttäen ideoitiin erilaisia vaihtoehtoja toiminnan kehittämiselle. Ideoiden protoilu eli testaaminen tehtiin toiminnallisesti olemassa olevan asiakaskunnan kanssa.

Palvelumuotoilun lopputuloksena syntyi suunnitelma kehitysvammaisten liikuntatoiminnan kehittämistoimenpiteistä ja niiden etenemisestä Kuusankosken alueella. Suunnitelmassa hyödynnettiin protoilussa saatuja tuloksia yhdistettynä asiakasymmärrykseen sekä ideointivaiheessa syntyneeseen tuotokseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste