Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työikäisten muistisairaudet ja hoitopolku : Haastattelututkimus hoitopolun toimivuudesta

Pikkumäki, Terhi (2014)

 
Avaa tiedosto
Opppppari.pdf (435.0Kt)
Lataukset: 


Pikkumäki, Terhi
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405127359
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni aiheena ovat työikäiset muistisairaat. Työikäisten muistisairauksien tunnistaminen on nykyään yleisempää kuin ennen. Elämä on kiireisempää ja työtahti monesti kuormittava. Muisti joutuu koetukselle. Työikäisiä muistisairaita arvioidaan olevan suomessa tällä hetkellä 7000-10000.

Tarkoitukseni oli tutkia työikäisten muistisairaiden hoitopolkua seinäjoen alueella ja sitä miten hyvin se heidän näkökulmastaan on toiminut. Halusin haastatella nimenomaan itse sairastuneita, koska heidän näkökulmastaan asiaa ei ole tutkittu vielä paljoa. Halusin saada selville, mitä ajatuksia ja korjattavaa heillä itsellään mahdollisesti tulisi mieleen hoitopolusta. Tutkimuskysymysten pohjalta olen koonnut teoriaosuuden tukemaan tehtyä tutkimustani. Teoriassani esittelen yleisimmät muistisairaudet, ja sitä miten muistiongelmat työikäisillä ilmenee. Teoriassani kerron, mihin kaikkeen työikäisenä sairastuminen vaikuttaa. Lisäksi esittelen millaisia palveluja heille on olemassa ja millainen on Muistiliiton työikäisen muistisairaan kuntoutusmalli.

Tutkimukseni oli laadullinen tutkimus ja tutkimusaineiston keräsin teemahaastatteluilla. Haastattelin yhteensä seitsemää työikäistä muistisairasta. Tutkimustuloksista kävi ilmi, että haastateltavat ovat suhteellisen tyytyväisiä saamiinsa palveluihin. Eniten tyytymättömyyttä ilmeni aivoverenkiertohäiriöihin liittyvien muistisairauksien hoitopolussa. Sain hyvin vastauksia siihen mitä he toivoisivat lisää ja missä olisi korjattavaa. Sairastumisen hetkellä ja sen edetessä täkein tuki on ollut oma kotiväki ja perhe.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste