Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tietoliikenteen aktiivilaitteiden valvontajärjestelmän toteuttaminen avoimen lähdekoodin ohjelmistoilla

Sipiläinen, Mikael (2022)

 
Avaa tiedosto
Tietoliikenteen aktiivilaitteiden valvontajärjestelmän toteuttaminen avoimen lähdekoodin ohjelmistoilla (3.058Mt)
Lataukset: 


Sipiläinen, Mikael
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202205098053
Tiivistelmä
Opinnäytetyö toteutettiin Helsingissä Haaga-Helian tietojenkäsittelyn koulutusohjelmassa kesän ja syksyn aikana vuonna 2021. Kirjoitustyö viimeisteltiin keväällä 2022. Opinnäytetyön keskeinen tavoite oli luoda vikasietoinen tietoliikenteen aktiivilaitteiden valvontajärjestelmä ammattimaisesta näkökulmasta. Opinnäytetyön keskeinen ajatus on mahdollistaa kustannussäästöjä yritykselle, organisaatiolle tai yhteisölle tinkimättä kuitenkaan itse valvontajärjestelmän toiminnallisuudesta ja luotettavuudesta.

Avoin lähdekoodi mahdollistaa osaavalle organisaatiolle kustannussäästöjä, mikäli tarvittava osaaminen löytyy organisaation sisältä. Opinnäytetyössä käsitellään verkonvalvonnan ongelmallisuutta ja esitellään ratkaisumalli, jolla perusmuotoinen verkonvalvontajärjestelmä on mahdollista toteuttaa kustannustehokkaasti vikasietoisuudesta tinkimättä. Työ perustuu avoimen lähdekoodin sovelluksiin ja järjestelmiin.

Luotu järjestelmäkokonaisuus on toteutettu siten, että sen jatkokehitys on joustavaa ja helppoa. Tällä vastataan järjestelmän elinvoimaisuuteen pitkällä aikavälillä ja saavutetaan toiminnallisesti pitkä elinkaari tietojärjestelmän näkökulmasta. Kokonaisuuden modulaarisuudella vastataan edellä mainittujen alueiden lisäksi helpon päivitettävyyden tarpeeseen.

Tässä opinnäytetyössä hyödynnetään avoimen lähdekoodin valvontajärjestelmää nimeltään LibreNMS, jota laajennetaan Oxidized nimisellä laitekonfiguraatioiden varmistusjärjestelmällä. Kokonaisuuden korkean saatavuuden puoli on toteutettu Proxmox nimisellä virtualisointijärjestelmällä hyödyntäen hyperkonvergenssia ja modulaarisuus on luotu Docker-alustalla. Rajapintana aktiivilaitteita vasten käytössä on SNMP kyselyiden ja viestien osalta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste