Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kiusaaminen sosiaalisessa mediassa : seinäjoen yläasteikäisten kokemukset kiusaamisesta sosiaalisessa mediassa

Lehtola, Niina; Palo-Torkko, Laura (2022)

 
Avaa tiedosto
Lehtola_Palo-Torkko.pdf (1.004Mt)
Lataukset: 


Lehtola, Niina
Palo-Torkko, Laura
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202205108413
Tiivistelmä
Opinnäytetyömme tarkoituksena oli selvittää, kuinka paljon nuoret kokevat kiusaamista sosiaalisessa mediassa ja millaista kiusaaminen sosiaalisessa mediassa on. Tutkimuksen tavoitteena oli saada tietoa sosiaalisessa mediassa tapahtuvan kiusaamisen laajuudesta, sen muodoista sekä myös nuorten omia mielipiteitä siihen, kuinka kiusaamista verkossa voitaisiin ehkäistä tai miten siihen voitaisiin puuttua. Opinnäytetyömme teoriaosassa on tutustuttu nuoruuteen ikävaiheena, kiusaamiseen käsitteenä ja siihen mitä sosiaalinen media oikeastaan tarkoittaa.

Tutkimuksemme oli kvantitatiivinen. Tutkimuksen aineisto kerättiin Webropolkyselylomakkeella, johon nuoret vastasivat anonyymisti koulussa opettajan johdolla. Aineisto kerättiin tammikuussa 2022. Kyselyyn vastasi yhteensä 456 nuorta, jotka olivat Seinäjoen Yhteiskoulun ja Seinäjoen Lyseon oppilaita.

Tutkimuksessa selvisi, että vastaajistamme 20,2 % oli kokenut kiusaamista sosiaalisessa mediassa. Kiusaaminen ei kuitenkaan ollut päivittäistä tai viikoittaista, vaan nuoret kokivat sitä tapahtuvan noin 1–2 kertaa kuukaudessa ja sitä harvemmin. Yleisimmin kiusaaja sosiaalisessa mediassa oli kiusatulle tuntematon henkilö tai kiusaajia saattoi olla useita. Kiusaamisen näkeminen sosiaalisessa mediassa oli yleistä ja tämä näytti olevan suurimmaksi osaksi päivittäistä sekä viikoittaista. Vastaajamme kokivat, että yleisin kiusaamisen muoto sosiaalisessa mediassa olivat loukkaava kommentointi ja haukkuminen. Sosiaalisen median palveluista Tiktok oli ylivoimaisin ja toisena Snapchat, jossa nuoret olivat nähneet eniten kiusaamista.

Nuorten antamissa vastauksissa kiusaamisen ehkäisyyn ja puuttumiseen sosiaalisessa mediassa, nousi vanhempien ja aikuisten rooli. Nuoret toivat esille esimerkiksi sen, että vanhemmat valvoisivat oman lapsen sosiaalisen median käyttöä sekä puuttuisivat ilkeisiin kommentteihin. Nuoret toivat esiin myös, kommenttien tarkemman tarkkailun ja kiusaajan sosiaalisen median käytön rajaamisen. Tutkimuskysymyksiimme saimme vastaukset, että yläasteikäisistä noin joka viides kokee kiusaamista sosiaalisessa mediassa ja yleisin kiusaamisen muoto on loukkaava kommentointi sekä haukkuminen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste