Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Omaishoitajien tiedonsaanti intervallijaksosta

Peräkallio, Sini; Anttila, Laura (2022)

 
Avaa tiedosto
Anttila_Perakallio.pdf (464.7Kt)
Lataukset: 


Peräkallio, Sini
Anttila, Laura
2022
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022052512036
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena on selvittää omaishoitajien ajatus tiedonkulun parantamisesta ja omaishoitajien toiveet intervallijaksolta. Opinnäytetyön tavoitteena on tuottaa tietoa intervalliosaston ja omaishoitajien välisestä tiedonkulusta sen kehittämiseksi. Opinnäytetyö tehtiin yhteistyössä Rauman yksikön kanssa.

Lyhytaikaisyksikköön toivottiin opinnäytetyötä, jossa selvitetään omaishoitajien toiveita jakson sisällöstä ja mielipiteitä osaston sekä omaishoitajien välisestä tiedonkulusta. Aineisto kerättiin haastattelemalla viittä omaista (n=5). Tutkimuskysymyksiä muodostui kaksi. Tutkimuksessa käytettiin kvalitatiivista eli laadullista tutkimusmenetelmää. Aineisto kerättiin haastattelemalla omaishoitajia puhelimitse toukokuussa 2022. Aineisto analysoitiin toukokuussa 2022.

Omaishoitajat kokivat, että heidän omaistensa mieltymyksiä ja toiveita pääasiassa kuunneltiin hyvin. Jokainen kuitenkin kaipasi enemmän ulkoilua omaisten kanssa. Tiedonkulku oli omaishoitajien mielestä kokonaisuudessaan hyvää eivätkä he osanneet lisätä siihen juurikaan mitään. Uusista ja erilaisista asioista toivottiin yhteydenottoa puhelimitse, jotta asia tulisi ymmärrettyä oikein. Omaishoitajilta saimme kehitysehdotukseksi ulkoilun lisäämisen jaksoille, koska nyt se koettiin hyvin vähäisenä.

Jatkotutkimuksena voisi selvittää hoitajien kohtaamista omaishoitajien kanssa ja myös hoitajien käsitystä tiedonkulusta ja yhteistyöstä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste