Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kerronnan keinot matkareportaaseissa : – tarkastelussa Mondon ja Matkaoppaan artikkelit

Kurvinen, Jenni (2014)

Avaa tiedosto
Kurvinen_Jenni.pdf (732.0Kt)
Lataukset: 


Kurvinen, Jenni
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405147913
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä käsitellään kerronnan keinojen käyttöä Mondo- ja Matkaopas-lehtien matkareportaaseissa. Työssä tarkastellaan, millaisia matkareportaasit ovat: miten matkareportaaseissa kerrotaan asioista, mistä aiheista Mondon ja Matkaoppaan reportaaseja kirjoitetaan, mistä näkökulmista aiheita lähestytään ja millainen on reportaasien rakenne.

Työn tavoitteena on antaa käsitys kerronnan keinojen käytöstä Matkaopas- ja Mondo-lehtien matkareportaaseissa. Työn on tarkoitus tarjota matkailutoimittajan työstä kiinnostuneille eväitä työn tekemiseen antamalla suuntaa kerronnan keinojen hyödyntämiseen matkareportaasien laatimisessa. Tarkoitus on myös selvittää sitä, millaisia matkareportaaseja Matkaoppaan ja Mondon sivuille tyypillisesti päätyy.

Opinnäytetyössä analysoidaan tekstejä. Kyseessä on laadullinen tutkimus, ja työssä hyödynnetään sisällönanalyysiä ja luokittelua. Aineistona käytetään Mondo-lehden numeroiden 8/2013–3/2014 ja Matkaopas-lehden numeroiden 5/2013–2/2014 matkareportaaseja.

Työn tulos on, että matkareportaasien aihevalinnat seuraavat hyvin lehtien linjaa ja matkailutrendejä. Matkareportaasit ovat informatiivisia ja viihdyttäviä, ja ne sisältävät kattavasti viihdettä, tietoa ja vinkkejä. Reportaaseissa hyödynnetään monipuolisesti tarinankerronnan keinoja.

Kerronnan keinoista käytetään esimerkiksi kuvailua. Kertoja on reportaaseissa tunnistettavissa ja läsnä. Näkökulma on tyypillisesti perusturistin näkökulma. Lisäksi reportaaseissa pääsevät ääneen erilaiset henkilöhahmot, kuten oppaat ja autonkuljettajat.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste