Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

SEP- ja MEP-herätevastetutkimukset : havainnointiopas opiskelijalle kliinisen neurofysiologian harjoitteluun

Kulmanen, Sami; Vesterinen, Jussi (2022)

 
Avaa tiedosto
Kulmanen_Vesterinen.pdf (229.8Kt)
Lataukset: 


Kulmanen, Sami
Vesterinen, Jussi
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022052912962
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli tuottaa oppimateriaalina havainnointiopas opiskelijoille kahden kliinisen neurofysiologian herätevastetutkimuksen oppimista varten. Oppaan oli tarkoitus toimia oppimisen tukena harjoittelussa kliinisen neurofysiologian yksikössä.

Herätevasteet ovat ulkoisten tai sisäisten ärsykkeiden aikaan saamia reaktioita hermostossa. Näistä käsitellään somatosensorinen herätevastetutkimus (eng. somatosensory evoked potential) eli SEP ja motorinen herätevastetutkimus (eng. motor evoked potential) eli MEP. SEP on tuntohermoradan tutkimus, jossa ulkoisen ärsykkeen ääreishermostossa aikaan saama vaste kulkee tuntohermorataa pitkin aivoihin. Se voidaan mitataan eri pisteistä monen eri hermon kulkureitiltä ja aivokuorelta. SEP-tutkimuksessa käytetään vasteiden keskiarvoistamista niiden pienen amplitudin takia. MEP on motorisen hermoradan tutkimus, jossa ärsyke tuotetaan sähkömagneettisella kelalla transkraniaalisella magneettistimulaatiolla eli TMS-menetelmällä aivokuorelle. Tämä saa signaalin kulkemaan liikeaivokuorelta liikehermoon, ja vasteena on lihaksen aktivoituminen ja näkyvä liike.

Opinnäytetyön tuotoksena tehtiin Word-dokumenttina opas, joka sisälsi perustietoa tutkimuksista, tutkimusten käytännön etenemisen kuvineen sekä tulosten pohtimista. Opas on kahteen pääosaan jaettu SEP- ja MEP-tutkimusten mukaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste