Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Bodas Connect IoT-järjestelmän esittelyalusta

Kärkölä, Antti (2022)

 
Avaa tiedosto
Karkola_Antti.pdf (3.885Mt)
Lataukset: 


Kärkölä, Antti
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022052411620
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä tehtiin Bosch Rexroth -yritykselle mobiiliohjaimen IoT-ominaisuuksien esittelyalusta. Alustalla on tarkoitus esitellä asiakkaille messuilla ja asiakastapahtumissa, kuinka ohjaimen toimintaa voidaan muuttaa verkon ylitse ilman, että ohjaimeen ollaan yhteydessä fyysisesti.

Työssä esitellään alustan komponentit, työssä käytetyt ohjelmistot, suunnittelu, toteutus. Työn alussa kehitettiin työlle vaatimukset ja mietittiin paras tapa toteuttaa esittelyalusta. Vaatimusten ja toteutustavan selviämisen jälkeen aloitettiin tekemään suunnitelmia vaatimusten toteuttamiseksi. Suunnitelmien perusteella tehtiin hankintoja, jotta saatiin tarvittava materiaali esittelyalustan toteuttamiseksi. Hankintojen jälkeen esittelyalustaa alettiin tekemään ja sille tehtiin tarvittavat ohjelmistot ja testaukset. Työssä myös kerrotaan esittelyalustaa tehdessä ilmenneistä haasteista ja kuinka ne korjattiin. Esittelyalustan suunnittelun ja tekemisen aikana tuli esille jatkokehitys ideoita, kuten komponenttien päivitys tai erilliset virran katkaisijat.

Työn lopputuloksesta tuli vaatimusten mukainen. Sillä pystytään konkreettisesti esittämään, kun ohjelma vaihtuu ohjaimen sisällä, ilman että siihen ollaan fyysisesti yhteydessä. Esittelyalustalla voidaan myös muuttaa ohjelman parametreja sekä lukea dataa ohjaimen toiminnasta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste