Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ostolaskuprosessin kehittäminen ERP-järjestelmiä hyödyntäen : yritys X

Linnasaari, Katariina (2022)

 
Avaa tiedosto
Linnasaari_Katariina.pdf (778.8Kt)
Lataukset: 


Linnasaari, Katariina
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022060716024
Tiivistelmä
Ostolaskuprosessia voidaan pitää moniulotteisena, sillä se on kytköksissä yrityksen kaikkiin toimintoihin. Onnistuakseen se vaatii selkeää ja oikea-aikaista viestintää niin yrityksen sisäisesti, kuin sidosryhmienkin kanssa. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on selvittää toimeksiantajayrityksen ostolaskuprosessissa esiintyviä haasteita.

Perehdymme myös ostolaskujärjestelmä Basware P2P:hen, sillä se on olennainen osa ostolaskuprosessia. Prosessin kehittäminen on merkittävää, sillä yritys vastaanottaa jopa kymmeniätuhansia ostolaskuja vuodessa. Tarkastelemme yrityksen Suomen, Ruotsin sekä Viron toimintayksiköitä. Tietoa hankitaan tutkimalla jo olemassa olevia aineistoja sekä keräämällä uutta tietoa yrityksen sisäisesti tutkimuskyselyiden avulla.

Kun haasteet ovat selvitetty ja seulottu, esitetään kehitysehdotuksia haasteiden poistamiseksi sekä vähentämiseksi. Kehitystyön perusteena sovelletaan Lean-menetelmiä. Niiden tavoitteena on poistaa prosessissa esiintyvät hukat.

Työn tuloksena poistamme arvoa tuottamatonta työtä sekä valjastamme olemassa olevat resurssit tehokkaampaan käyttöön. Opinnäytetyön johtopäätökset luovat pohjan ostolaskuprosessin kehitystyön jatkamiselle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste