Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kurkistus maskeeraajan työoloihin ja työhyvinvointiin suomalaisissa AV-tuotannoissa : miten niitä voitaisiin parantaa?

Pellonpää, Henna (2022)

 
Avaa tiedosto
Pellonpaa_Henna.pdf (556.9Kt)
Lataukset: 


Pellonpää, Henna
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022060716287
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä selvitettiin suomalaisissa AV-tuotannoissa työskentelevien maskeeraajien työhyvinvointia ja sitä, miten tuottaja voi positiivisesti vaikuttaa heidän työhyvinvointiinsa. Maskeeraajat ovat oleellinen osa työryhmää ja lopputulosta, mutta silti heidän työhyvinvoinnistaan puhutaan todella vähän. Opinnäytetyössä perehdyttiin myös yleisesti maskeeraajan työnkuvaan ja merkitykseen tuotannolle sekä esitellään työhyvinvointia käsitteenä laajemmin.

Opinnäytetyön aineistonkeruussa käytettiin laadullisista eli kvalitatiivisista menetelmistä haastattelua, kyselyä ja havainnointia. Kyselyllä saatiin taustatietoa, jota hyödynnettiin haastatteluissa. Kyselyyn vastattiin neljätoista kertaa. Haastatteluista sai paljon näkökulmia ja erilaisia kokemuksia työkentältä. Opinnäytetyötä varten haastateltiin kuutta maskeerausalan ammattilaista.

Vaikka AV-alalla on tapahtunut jo muutosta parempaan suuntaan, on selkeitä epäkohtia työhyvinvoinnissa vielä havaittavissa. Erityisesti korostettiin aikataulujen ja niiden ennakkosuunnittelun tärkeyttä. Työtilojen puutteellisuus on myös iso tekijä maskeeraajien työhyvinvoinnin kannalta. Lisäksi haastateltavia puhututti vähättelevä asenne maskeerausosastoa kohtaan.

Johtopäätöksenä voidaan todeta, että tuottaja voi vaikuttaa eri tavoin maskeeraajien työhyvinvointiin ja sen toteutumiseen. Opinnäytetyön tekijän oma pohdinta ja ajatukset valottavat aihetta tulevan tuottajan näkökulmasta. Opinnäytetyö tuo esille haastateltavien toiveita siitä, millaisia muutoksia he maskeeraajina haluaisivat alalle. Erityisesti toivotaan hyvissä ajoin valmistautumista ja ennakointia tuotanto-osastolta. Suomessa toimivien ammattilaismaskeeraajien työhyvinvointia olisi hyödyllistä tutkia laajemmin, sillä tämän opinnäytetyön puitteissa käsiteltiin vain pientä joukkoa AV-alalla toimivista maskeeraajista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste