Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Itä-Savon sairaanhoitopiirin kotihoidon hoitajien kokemuksia lääkkeiden koneellisesta annosjakelusta

Utriainen, Anni (2014)

 
Avaa tiedosto
Utriainen_Anni.pdf (946.3Kt)
Lataukset: 


Utriainen, Anni
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201404305502
Tiivistelmä
Vanhuspolitiikan tavoitteiden mukaan mahdollisimman monen ikäihmisen itsenäistä elämistä omassa kodissa on tuettava mahdollisimman pitkälle. Itä-Savon sairaanhoitopiirissä eli Sosterissa vuonna 2014 kotipalvelu ja kotisairaanhoito muodostavat toiminnallisesti ja hallinnollisesti yhden kotihoitoyksikön, joka toimii sosiaalipalvelujen talousalueella. Kotihoidon asiakaskunnasta enemmistö on vanhuksia.

Kotihoidossa lääkehoidon turvallisuuteen pitää kiinnittää erityistä huomiota, sillä vanhukset toteuttavat vaativinta lääkehoitoa kotioloissa ja heillä voi olla yhtä aikaa käytössä useita eri lääkevalmisteita. Lääkitysturvallisuuteen kuuluu lääkehoidon toteuttaminen ja lääkkeiden asianmukainen käyttö. Lääkehoitoa toteutetaan pääsääntöisesti terveydenhuollon ammattilaisten toimesta. Lääkehuollossa suosiota on saavuttanut lääkkeiden koneellinen annosjakelu, josta hyötyvät eniten sellaiset henkilöt, joiden jatkuvassa käytössä on useampia eri lääkkeitä. Lääkitysturvallisuus lisääntyy, esimerkiksi jakeluvirheet vähenevät huomattavasti, koska inhimillisten virheiden mahdollisuus on minimoitu.

Opinnäytetyön tavoitteena on tuoda kotihoidon yksikölle konkreettista tietoa siitä, mihin lääkkeenjaosta vapautunut aika käytetään, onko lääkityspoikkeamissa tapahtunut muutoksia koneellisen annosjakelun myötä ja kokevatko hoitajat tarvitsevansa lisäkoulutusta. Kotihoidon yksikkö voi hyödyntää saatuja tuloksia toimintansa kehittämiseen.
Kysely lähetettiin kotihoidon esimiehen toimesta 24 hoitajalle sähköpostilinkkinä. Kahden viikon vastausajan sisällä vastauksia tuli 14. Tutkimustuloksista selviää, että hoitajat kokevat koneellisen annosjakelun myötä lisää aikaa löytyneen muun muassa asiakkaille sairaanhoidollisiin tehtäviin sekä kirjaamiseen ja muihin toimistotöihin. Lääkitysvirheet olivat vähentyneet koneellisen annosjakelun myötä. Kotihoidon hoitajista suurin osa ei kaivannut lisää koulutusta lääkkeiden koneelliseen annosjakeluun liittyen, mutta osa toivoi lisää infoa itse asiasta ja annosjakelun luotettavuudesta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste