Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Utvecklandet av en säker vårdstig för den elektiva åtgärdspatienten inom specialsjukvården och en modell för förändringsarbete

Styris, Linda (2022)

Avaa tiedosto
Linda Styris.pdf (2.429Mt)
Lataukset: 


Styris, Linda
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022090419837
Tiivistelmä
Vaasan keskussairaalan toimenpideyksikössä potilaita valmistellaan ja jälkiseurataan erilaisiin toimenpiteisiin, jotka suoritetaan ensisijaisesti röntgenosastolla tai sydänasemalla. Huomattiin kuitenkin, että toimenpide joudutaan joskus perumaan ja siirtämään eteenpäin, mikä johtaa mahdollisen syöpädiagnoosin ja jatkohoidon viivästymiseen. Tämä on valitettavaa potilaalle, joka on usein tullut pitkän matkan sairaalaan, ollut ravinnotta ja henkisesti valmistautunut toimenpiteeseen. Muutoksia suunnitelmassa aiheuttaa myös ylimääräistä työtä terveydenhuollon henkilökunnalle ja käyttämättömiä resursseja.

Opinnäytetyön tavoitteena on selvittää, miten muutosprosessi voidaan toteuttaa siten, että elektiivisen potilaan hoitoprosessin laatu varmistetaan. Tavoitteena on myös lisätä ymmärrystä potilaan koko hoitopolusta kaikkien toimijoiden keskuudessa ja yhteystyön kautta päätyä siihen, mikä voi johtaa parannuksiin ja mitä tarvitaan muutoksen toteuttamiseen. Toiveena on myös luoda kokonaisvaltainen malli muutosprosessin johtamiseen yksiköiden välisellä yhteystyöllä, jossa Antonovskyn koherenssiteoria otetaan huomioon niin, että henkilöstö kokee muutosprosessin ymmärrettävänä, hallittavana ja merkityksellisenä.

Tutkimuksen suunnittelu koostuu kvalitatiivisesta menetelmästä. Toteutettiin toimintatutkimus, jossa kartoitettiin ongelma-alueita analysoimalla HaiPro ja QPro-raportteja, pidettiin kaksi fokusryhmähaastattelua, jatkettiin yhteystyökokouksella, jossa suunniteltiin parannustyökaluja ja toteutettiin muuttunut toimintatapa ja sitten kaksi arviointikokousta.

Tutkimuksen tulos on kaksijakoinen. Toteutetun yhteystyöprosessin kautta kehitettiin ensin yksiköiden välinen yhteinen tarkistuslista ja parannettiin potilasohje. Parempi ymmärrys koko hoitoprosessista kaikkien osallistujien kesken ja uusien työkalujen käyttö johtavat toimenpidepotilaan turvallisempaan hoitopolkuun. Toisena luotiin, teorian ja toimintatutkimuksen pohjautunut malli muutostyölle; muutoksen pyörä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste